W programie Festiwalu Filmowego w Cannes 2023 znalazły się filmy Wesa Andersona i Todda Haynesa

Filmy Wesa Andersona, Todda Haynesa i Kena Loacha powalczą o Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes – poinformowali organizatorzy imprezy podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Filmy powracających zwycięzców Wima Wendersa, Hirokazu Kore-Edy, Nuri Bilke Ceylan i Nanni Moretti będą walczyć o pierwszą nagrodę festiwalu.

Ale Martin Scorsese nie weźmie udziału w festiwalu, który potrwa od 16 do 27 maja. Zamiast tego jego wyczekiwany film „Killers of the Flower Moon” z Leonardo DiCaprio w roli głównej opowiada o morderstwie Indian Osage w Oklahomie w latach dwudziestych XX wieku. pojawić się poza konkurencją. Thierry Frameaux, dyrektor artystyczny Cannes, powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że festiwal chce, aby „Killers of the Flower Moon” zagrali w konkursie, ale Scorsese go odrzucił.

Konkursowy film Wesa Andersona to „Miasto asteroid”, o konferencji kadetów kosmicznych przerwanej przez kosmitów; Todd Haynes pokaże „May December”, historię miłosną o młodym mężczyźnie i jego starszym szefie, graną przez Julianne Moore.

Dwukrotny zdobywca Złotej Palmy, Ken Loach, przedstawia „The Old Oak” o syryjskich uchodźcach, skupiając się na życiu klasy robotniczej w Wielkiej Brytanii. Przybył do ekonomicznie dotkniętego kryzysem angielskiego miasta górniczego.

Zwycięzcę wybierze jury pod przewodnictwem szwedzkiego reżysera Rubena Ostlunda. W zeszłym roku Ostlund zdobył Złotą Palmę za „Trójkąt tragedii”, satyrę na międzynarodowego potentata; Otrzymał także nagrodę 2017 za „The Square”, nadesłaną przez Art World.

Spośród 19 tytułów biorących udział w konkursie pięć wyreżyserowały kobiety, w tym weteranki z Cannes Jessica Hausner i Alice Rohrwacher oraz francusko-senegalski nowicjusz Ramata-Doule Sy.

Tegoroczne wydarzenie będzie zawierało kilka głośnych tytułów poza konkursem. Festiwal otworzy „Jeanne du Barry”, dramat z epoki o biednej kobiecie, która zostaje kochanką króla Francji Ludwika XV. Po wygraniu procesu o zniesławienie przeciwko swojej byłej żonie Amber Heard, Johnny Depp wciela się w swoją pierwszą główną rolę.

READ  Film o play-offach NFL; Klasyfikacja AFC, NFC w 17. tygodniu: zwycięstwo Buccaneers

Inne głośne filmy, które zostaną pokazane na 76. edycji festiwalu w Cannes to „Indiana Jones i tarcza przeznaczenia,” w reżyserii Jamesa Mangolda — ostatni film z serii filmów przygodowych Harrisona Forda o podróżującym po świecie profesorze archeologii — oraz „Dziwne życie” Pedro Almodovara, drugi anglojęzyczny film hiszpańskiego reżysera. Film, w którym występują Ethan Hawke i Pedro Pascal, to krótki western opowiadający o spotkaniu dwóch zwycięzców.

Niemiecki reżyser Wim Wenders, który zdobył Złotą Palmę w 1984 roku za „Paryż w Teksasie”, ma dwa filmy w oficjalnej selekcji. W głównym wydarzeniu pokaże „Perfect Days”, które, jak powiedział Fremaux, opowiada o woźnym w Japonii jadącym między pracą, słuchając muzyki rockowej. Poza konkursem Wenders pokaże trójwymiarowy dokument o jednym z najbardziej szanowanych niemieckich artystów, Anselmie Kieferze.

Chociaż w czwartek wybrano tylko 52 filmy, Frémaux powiedział, że na festiwal zgłoszono 2000 filmów. Godne uwagi wśród nich jest „Occupied City” Steve’a McQueena, opowiadające o Amsterdamie pod rządami nazistów. Frémaux powiedział, że McQueen, reżyser „12 Years a Slave” i „Wdows”, stworzył „bardzo intensywny” film, który trwa kilka godzin. Ale, dodał Frémaux, patrząc na to, „Nie będziesz spał”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *