W Szkole Podstawowej w Rybnie…

Dzień Misia

Z okazji Święta Pluszowego Misia do grupy Żabki i Nutki zawitał wyjątkowy gość- wielki pluszowy Miś. Przedszkolaki były zachwycone, gdy zaprosił je do wspólnej zabawy. Na koniec dzieci zaśpiewały mu „Sto lat!” i pomogły zdmuchnąć świeczki.

 

Zabawa andrzejkowa

Zgodnie z tradycją w wigilię świętego  Andrzeja w Szkole Podstawowej w Rybnie dla klas I-III odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami. W tym roku zabawy andrzejkowe przygotowały klasy drugie wraz ze swoimi wychowawcami, paniami A. Pietrzak i H. Fortuną. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z historią katarzynek i andrzejek,  a później przeżyły  wspaniałe przedpołudnie pełne magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się konkursy klasowe. Dużym powodzeniem cieszyło się odgadywanie przyszłości za pomocą kręcącej się butelki i układanie hasła o św. Andrzeju.  Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas andrzejkowych wróżb.

 

Jesienne kompozycje

Jak co roku z nadejściem jesieni w Szkole Podstawowej w Rybnie odbył się konkurs plastyczny pt.,, Jesienne kompozycje” przeznaczony dla klas I-III. Uczniowie przygotowali kolorowe prace, które ożywiły korytarz szkolny. Piecze nad przebiegiem konkursu i wyłonieniem zwycięzców czuwała pani D.Jóźwiak.

W kategorii prace przestrzenne wybrano i nagrodzono następujących uczniów:

1 miejsce Antoni Sierota

2 miejsce Stanisław Sieradzki i Julia Wójcicka

3 Aleksandra Mazgaj

 

W kategorii prace płaskie:

1 miejsce Magdalena Słomińska

2 miejsce Michał Kubiak

3 miejsce Lena Bartosiak, Ilona Owczarek, Katarzyna Kocemba

Wszystkim zwycięzcom  gratulujemy wygranej, pozostałym dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do dalszej rywalizacji w następnych konkursach.

 

Andrzejki w przedszkolu

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Obecnie „Andrzejki” są wesołym spotkaniem, dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Są one jednak też okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji. 30.11  dzieci z grupy Nutki i Żabki także przeniosły się w świat magii i czarów. Z entuzjazmem uczestniczyły w zabawie z Czarodziejką, która przybliżyła im historię andrzejkowych wróżb oraz pomogła wywróżyć przyszłość. Cała zabawa przeplatana była wspólnymi tańcami.

 

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

15.11.2018 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego odbyły się warsztaty profilaktyczno-  szkoleniowe dla uczniów III kl. Gimnazjum, rodziców oraz nauczycieli. Szkolenia poprowadziła pani trener z Centrum Edukacji i Profilaktyki- Dialog.

„DEBATA”  PROGRAM PROFILAKTYCZNY DLA UCZNIÓW-REKOMENDOWANY PRZEZ PARPA

Realizacja programu miała charakter „krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie” odbyła się w III klasie G i trwała 3 godziny. W Debacie wykorzystano  metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Scenariusz zajęć składał się z logicznie powiązanych ze sobą elementów, które miały charakter dyskursu. Należą do nich:

®   tworzenie klimatu wspólnoty i ustalenia zasad pracy obowiązujących na zajęciach,

®   sondaż, którego celem jest modyfikowanie przekonań normatywnych,

®   przekaz wiedzy na temat alkoholu etylowego i historii jego używania,

®   „burza mózgów” na temat korzyści i szkód związanych z używaniem alkoholu, której celem jest zmiana stereotypów oraz zweryfikowanie mitów związanych z alkoholem,

®   proste scenki dramowe ilustrujące negatywne konsekwencje/straty związane z piciem alkoholu,

®   zabawy dydaktyczne,

®   promowanie zabawy bez alkoholu (wykorzystanie skeczu),

®   praca grup nad „tym co nas może chronić”,

®   osobiste świadectwo prowadzącego zajęcia jako dorosłego abstynenta,

®   sesja odpowiedzi na ewentualne pytania,

®   podsumowanie- ankieta

 

Szkolenie dla nauczycieli- „Kreatywny Nauczyciel – droga do kreatywności uczniów”

W szkoleniu wzięli udział nauczyciele wchodzący w skład Rady Pedagogicznej.

Przebieg treningu:

Podczas treningu uczestnicy brali udział w szeregu ćwiczeń rozwijających zdolności twórczego myślenia oraz przełamującego blokady obniżające poziom kreatywności. Ćwiczenia pozwalające uczestnikom na generowanie nowych pomysłów w bezpiecznym środowisku. Na trening składał się szereg kreatywnych wyzwań umożliwiających rozwój potencjału twórczego uczestników.

Szkolenie dla rodziców- „Techniki aktywnych metod nauki. Motywowanie do nauki”- 

Cele szkolenia:

  • Wskazanie czynników mających wpływ na motywację
  • Uzyskanie wskazówek w jaki sposób można zachęcić dzieci do nauki tak, aby odnosiły sukcesy w szkole, w życiu codziennym, a w przyszłości w życiu zawodowym
  • Co zrobić, aby czerpały satysfakcję z nauki

 

Szkolenie miało charakter prelekcji multimedialnej z czynnym udziałem rodziców.