W Teresinie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

0
32

Policjanci z Posterunku Policji w Teresinie zabezpieczali niewybuch w Nowej Piasecznicy. Bomba lotnicza mierząca prawie 1,5 m została znaleziona podczas prac polowych. To trzecie tego typu znalezisko, ale największe w ciągu minionego tygodnia.

Pod koniec kwietnia do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że podczas prac polowych znaleziono niewybuch. Do Nowej Piasecznicy skierowano funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Teresinie.

Policyjny pirotechnik potwierdził, że jest to bomba lotnicza pochodząca z czasów II wojny światowej. Znalezisko mierzyło prawie 1,5 metra i miało trzy zapalniki. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce, by żadna z postronnych osób nie miała do niej dostępu. Powiadomiono również jednostkę wojskową w Nowym Dworze Mazowieckim.

Teresińscy mundurowi blisko dobę pilnowali miejsca znalezienia bomby. Na drugi dzień, przy użyciu specjalnego pojazdu, niewybuch został zabrany przez żołnierzy.

Podobnie było w przypadku mieszkanki Kozłowa Biskupiego, która znalazła w swoim ogródku granat z czasów wojny, a także w Mistrzewicach, gdzie znaleziono dwa pociski artyleryjskie z których jeden mierzył około metra.

Przypominamy!

  • w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji;
  • stań w bezpiecznej odległości i nie pozwól nikomu podchodzić w zagrożone miejsce;
  • nigdy nie dotykaj niewybuchu, nie potrząsaj nim, ani nie przenoś;
  • czekaj do przyjazdu mundurowych. Policjanci skontaktują się z jednostką wojskową, która zneutralizuje niewybuch;
  • jeśli znajdziesz nabój lub inny pocisk, nie próbuj go oczyszczać, nawiercać i robić sobie z niego breloczek. Zabawa z tego typu przedmiotami skończyła się dla niektórych tragicznie.
  • ostrzegaj dzieci przed niebezpieczeństwem!

mł. asp. Agnieszka Dzik

.