W trosce o obywatela

0
33

gw

Na portalu wykop.pl użytkownik RafB opublikował dziś wpis ze zdjęciami z Gazety Wyborczej. Prezentuje na nich kilka ogłoszeń. Ogłoszeniodawcą jest Sąd Rejonowy w Gryfinie. Poszukuje on spadkobierców po zmarłych pensjonariuszach Domu pomocy Społecznej w Moryniu, aby przekazać im spadek w wysokości 0,25 zł oraz 0,02 zł. Koszt opublikowania ogłoszenia w tym tytule zaczyna się od około 500 zł. Płaci oczywiście sponsor sądu, czyli Skarb Państwa. Skarb Państwa to my, podatnicy. W ten oto sposób urzędnicy wydali nasz tysiąc złotych aby dwie rodziny mogły otrzymać do podziału spadek. Na pewno od tego momentu ich życie potoczy się inaczej. Zazdroszczę!

Po szybkiej analizie sprawy chciałem przygotować dla Sądu w Gryfinie ofertę współpracy na bardzo atrakcyjnych warunkach. Tyle kasy i ani grosza dla Sochaczew24? Niestety Sąd wydaje na ogłoszenia tak dużo, że musi na nie zrobić przetarg. Nawet jeśli wydaje mniej to i tak medium musi być ogólnopolskie. W kryteriach przetargu pewnie się nie zmieścimy. Peszek. A sąd ogłoszenia dawać musi. Taki ma obowiązek. Jaki wybór ma sąd? Marny. Przecież wszystkie ogólnopolskie media są tak na prawdę „ogólnoniemieckie” (lub o takowym skrzywieniu politycznym). A ja biedny polak (choć z nosem nieco Chopinowskim) znów nie zarobię.

Szkoda, że autorzy przepisów prawa nie ponoszą za nie odpowiedzialności. Najlepiej materialnej. Przepis jest przepisem i trzeba go realizować. W efekcie państwowa kasa świeci pustkami jeszcze większymi niż głowy legislatorów.