Ważny komunikat

0
304

Rosnące zagrożenie koronawirusem skłoniło rząd do podjęcia zdecydowanych działań. Jak poinformował dziś w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, od 12 marca, na podstawie specustawy uchwalonej wobec zagrożenia epidemią koronawirusa, swoją działalność zawiesić mają wszystkie instytucje kultury oraz szkoły i uczelnie wyższe. Podobne ustalenia zapadły odnośnie placówek edukacji. Tym samym 11 marca jest ostatnim dniem normalnych, planowych zajęć. Zalecenia te dotyczą nie tylko publicznych szkół, ale też prywatnych, niepublicznych.

 

Szkoły, przedszkola, żłobek

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, z uwagi na potrzebę zorganizowania przez pracujących rodziców opieki nad dziećmi, przedszkola i szkoły podstawowe 12 i 13 marca świadczyć mają opiekę nad dziećmi, jednak nie będą to tradycyjne lekcje. Dyrektorzy zorganizują dzieciom zajęcia opiekuńcze. Potem od 16 do 25 marca szkoły i przedszkola będą zamknięte.

Szkoły i przedszkola miejskie, gdzie trwa właśnie nabór do klas I, zerówek i grup przedszkolnych odwołują Dni Otwarte. Ponieważ nabór prowadzony jest drogą elektroniczną, zamknięcie placówek nie wpłynie na jego przebieg. Rodziców prosimy o korzystanie z platform: www.sochaczew.podstawowe.vnabor.pl oraz www.sochaczew.przedszkola.vnabor.pl, gdyż do 25 marca placówki nie przyjmują papierowych wersji zgłoszeń.

Jeśli chodzi o Miejski Żłobek Integracyjny – 12 i 13 marca jego pracownicy będą pełnili tylko dyżury opiekuńcze. Placówka pozostanie zamknięta od 16 do 25 marca .

 

Jednostki pomocy społecznej

Od 12 do 25 marca zamknięte dla klientów i podopiecznych zostaną Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Do MOPS będzie można zadzwonić, gdyż wybrani pracownicy prowadzić będą dyżury telefoniczne. Jeśli chodzi o osoby korzystające z obiadów przygotowywanych przez kuchnię DDPS i dowożonych do jadłodajni przy kościele św. Wawrzyńca, to stołówka będzie zamknięta do odwołania. Podopieczni nie zjedzą posiłków na miejscu, a obiady dla nich będą wydawane „na wynos”, w naczyniach jednorazowych, przy wejściu do jadłodajni.

 

Placówki kultury

Decyzją wojewody mazowieckiego, do odwołania zawieszono organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych w kinach, muzeach i domach kultury. W związku z tym  od 11 marca zamknięte są wszystkie obiekty Sochaczewskiego Centrum Kultury. Z kolei od 12 marca nieczynne będzie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Miejska Biblioteka Publiczna wraz z jej filiami. Tym samym odwołane zostają wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez miasto Sochaczew, instytucje kultury i organizacje pozarządowe takie jak np. spotkania autorskie w bibliotece, koncert formacji „The Whoop Group”, koncerty w klubie Kontrast, wernisaże wystaw, Artystyczne Kramnice.

 

Obiekty i wydarzenia sportowe

Zrządzeniem dyrektora MOSiR obiekty będące w zarządzaniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czyli pływalnia, hale sportowe, boiska treningowe, place zabaw będą zamknięte od 12 do 25 maca.

Rozgrywki ligowe tj. piłki nożnej, rugby, tenisa stołowego mogą odbywać się na obiektach sportowych zgodnie z harmonogramem, lecz bez udziału publiczności.

 

Obsługa klientów tylko na parterze

Od jutra do 25 marca obsługa klientów Urzędu Miejskiego odbywać się będzie jedynie na parterze, w Biurze Obsługi Klienta. Dostępna będzie także kasa oraz Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego – zlokalizowane na parterze UM. Jeśli zajdzie pilna potrzeba rozmowy z pracownikiem wybranego wydziału, zostanie poproszony o zejście do klienta i udzielenie wyjaśnień.

 

Ograniczajmy kontakty

Ministerstwo zdrowia apeluje, by przez najbliższe dwa tygodnie wnuki ograniczyły kontakty z dziadkami, gdyż to osoby starsze są szczególnie narażone na atak wirusa i najtrudniej jest im go zwalczyć.

W związku z dwutygodniową przerwą w nauce apelujemy do rodziców, oraz do młodzieży, by w czasie wolnym od zajęć do minimum ograniczyła kontakty towarzyskie. Eksperci są zgodni, że wyjścia do kawiarni, klubów fitness czy innych miejsc, gdzie przebywają większe grupy ludzi, to zły pomysł.

 

Kursowanie autobusów

W związku z zamknięciem placówek edukacyjnych, ZKM informuje, że od 12 marca do odwołania, autobusy ZKM będą kursowały jak w dni wolne od nauki szkolnej, z wyjątkiem linii nr 7, która będzie jeździła jak w dni nauki szkolnej.

 

To tylko prewencja

Na koniec warto podkreślić, że w Sochaczewie czy szerzej w powiecie sochaczewskim nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa, zatem wprowadzane obostrzenia to jedynie działania prewencyjne. Nie ma żadnego powodu do paniki, należy przestrzegać zaleceń służb sanitarnych, dokładnie myć ręce, unikać kontaktu z osobami chorymi. W razie zaobserwowania niepokojących objawów takich jak podwyższona temperatura, kaszel czy ból mięśni – należy zadzwonić do najbliższego Sanepidu, gdzie otrzymamy szczegółowe instrukcje. Zdecydowanie odradza się, przy takich objawach, wizytę w najbliższej przychodni. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z Sanepidem. Kontakt z naszym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym można nawiązać pod dwoma numerami telefonu: 883-353-506 lub 600-261-847.

 

Jak powiedział dziś premier Morawiecki, środki bezpieczeństwa mogą zostać przedłużone po 25 marca, jeśli rozwój wypadków będzie tego wymagał. A ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, miejskie służby będą na bieżąco śledziły komunikaty rządowe, służb sanitarnych, kuratorów oświaty i reagowały adekwatnie do sytuacji. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informowali na bieżąco.

Daniel Wachowski