Węgorzewska i Koderki w Sannikach

0
115

Pałac w Sannikach zaprasza  na koncert świąteczny pt. „Znane i mniej znane…” już w sobotę, 8 grudnia. Początek o godzinie 17.00, a wystąpi znana śpiewaczka Alicja Węgorzewska-Whiskerd w towarzystwie skrzypaczki Natalii Walewskiej.

Klimatyczny wieczór rozpoczną KODERKI – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy z Łowicza. Działają już od 1960 roku, ale obecną nazwę przybrali w 1985 roku. Pochodzi od „kodry” – prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Członkami zespołu są dzieci i młodzież, którzy dumnie pielęgnują zwyczaje i tradycje  regionu oraz  kulturę ludową.

Mezzosopranistka zaśpiewa między innymi: Bóg się rodzi, Nie było miejsca dla Ciebie, Mizerna cicha, Wśród nocnej ciszy, Somewhere, White Christmas

Gdy Śliczna Panna, Ave Maria.

 

Po koncercie tradycyjne otwarcie nowej wystawy malarstwa pod tytułem

„Lekkość płatków śniegu, ciężkość świątecznego stołu”. Autorką jest Agnieszka Kopczyńska, która, jak sama mówi, maluje od zawsze. Jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Przez pewien czas związana była ze SPA przy Łódzkim Domu Kultury, współtworzyła także nieformalną grupę malarzy i studentów ASP z okolic Łowicza, działającą pod nazwą Format A4. Agnieszka Kopczyńska wciąż doskonali swój warsztat i zawsze podkreśla, że nie ogranicza jej ani tematyka, ani technika. Jednak najbliższy jej sercu jest pejzaż, koń i człowiek. Spod jej pędzla wychodzą również portrety, martwa natura czy elementy architektoniczne.

Będzie też można odwiedzić świąteczny kiermasz. Do kupienia będą, jak zwykle cuda i cudeńka bożonarodzeniowe do ozdoby lub na prezenty. Tu z kolei wykonawcami są twórczynie ludowe, pensjonariusze i pracownicy DPS Sanniki oraz uczniowie okolicznych szkół.

 

Alicja Węgorzewska-Whiskerd

Znana artystka sceny operowej, w swoim repertuarze ma kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych m.in. w Berlinie,  Amsterdamie, Nowym Yorku oraz Budapeszcie, gdzie koncertem galowym otwierała obchody roku Chopinowskiego na Węgrzech.  W  dorobku Alicji Węgorzewskiej jest także wyreżyserowana „Carmen”, w której  tytułową rolę zaśpiewała w Kuwejcie oraz Bahrajnie.

Mezzosopranistka ma na swoim koncie wiele  nagród zdobytych w konkursach, zasiadała także w jury programu TVP2 Bitwa na głosy. Za udział w show nominowana była do nagrody Telekamery w 2012 i 2013 roku w kategorii Juror.

Natalia Walewska

Utalentowana skrzypaczka, wykształcona między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego.

Skrzypaczka regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów, jak i dziennikarzy z branży fonograficznej

Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. Występy zagraniczne  są niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.

 

Monika Gadzińska