Wiosną wybory uzupełniające na osiedlu Karwowo

0
152

30 października Sylwester Zdzieszyński złożył rezygnację z mandatu radnego Rady Miejskiej. Oznacza to, że wiosną czekają nas wybory uzupełniające na osiedlu Karwowo. W 2014 roku S. Zdzieszyński starował do Rady Miasta z okręgu nr 7. Miał sześciu konkurentów, ale okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą. Z 690 głosów w okręgu aż 275 (40 proc) oddano właśnie na niego. To był też rekord w skali całego miasta.

W chwili złożenia mandatu rusza trwająca ok. trzech miesięcy procedura wyborcza. Konieczność przeprowadzenie ponownego głosowania wynika z faktu, że radnych miasta wybieramy w okręgach jednomandatowych. Sochaczew podzielony jest na 21 okręgów i w każdym z nich mieszkańcy wskazują tylko jednego przedstawiciela w radzie. Wcześniej, zanim samorządy objęto jednomandatowymi okręgami wyborczymi, Sochaczew dzielił się na cztery okręgi, a wybierano w nich od 5 do 6 radnych. W sytuacji, gdy radny rezygnował lub tracił mandat, na jego miejsce wchodził kolejny kandydat z listy tego samego ugrupowania z największą liczbą głosów. JOW-y zmuszają ratusz do przeprowadzenia całej procedury wyborczej w okręgu nr 7 od nowa. Trzeba powołać komisję wyborczą w ratuszu, obwodową komisję wyborczą nadzorującą głosowanie, przygotować lokal, karty do głosowania, stosowne obwieszczenia, dać komitetom czas na wskazanie swoich kandydatów i przeprowadzenie kampanii w okręgu nr 7.  Głosowanie odbędzie się jak zawsze w Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Zamkowa nr 4 a.

„Siódemka” odejmuje następujące ulice: Bartniczą, Batalionów Chłopskich., Bławatkową, Brzozową, Chabrową, Chłodną Dewajtis, Gawłowską od nr 30 do nr 46A (parzyste) i od nr 47 do końca, Grzybową Jaworową, Karwowską, Kasztanową, Konwaliową, Koralową, Lazurową, Malinową, Medyczną, Nadrzeczną, Zagłoby, Perłową, Porzeczkową, Radiową, Równoległą, Rumiankową, Rybną od nr 14 do nr 18A (parzyste) i od nr 19 do końca, Spacerową, Spokojną, św. Brata Alberta, Tęczową, Wodną, Wrzosową, Zamkową, Zieleńczą, Źródlaną.

Do złożenia mandatu radnego skłonił toczący się przed sądem spór z byłą małżonką. Po orzeczeniu w pierwszej instancji (lipiec 2015) radny zrezygnował z  funkcji wiceprzewodniczącego RM oraz wiceszefa Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Przeciwpożarowej. Teraz, gdy sprawę ostatecznie rozstrzygnął sąd okręgowy – złożył mandat.

Urząd Miasta Sochaczew