Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) – zaproszenie na wystawę

0
31

plakat_B1_5

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza na otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego pt.: Władysław Stanisław Reymont (1867-1925). Inauguracja ekspozycji odbędzie się 18 listopada o godzinie 18.00 w niedawno uruchomionym na terenie placówki Centrum Edukacyjno – Turystycznym przy ul. Licealnej.

Ekspozycja ta, prezentowana jest w celu uczczenia Roku Reymontowskiego na Mazowszu, a także 170-tej rocznicy otwarcia Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej, z którą wybitny pisarz i noblista był związany przez część swojego życia.

Władysław Reymont swoje życie kolejarza rozpoczął w 1886 roku. Więcej w tym było przypadku niż własnego wyboru, jednakże krok ten spowodował związanie się z koleją na kilka lat, z przerwami.

Początkowo jako aplikant na stacji Baby, miał za zadanie pisanie raportów i wyjaśnień, jednakże szybko z tej funkcji zrezygnował, by poświęcić się swojej wielkiej miłości, czyli teatrowi. Życie wędrownego aktora okazało się jednak zbyt uciążliwe i przyszły pisarz powrócił na staż w kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Czynił tak zresztą wielokrotnie, dzieląc swoje życie pomiędzy żelazną drogę a teatrem wędrownym.

Kolejną funkcję na stacji w Rogowie, zmuszony był porzucić ze względów osobistych i obyczajowych, jednakże powrócił do pracy w roku 1900, by na ponad trzy lata związać swój los z koleją.

Jako pomocnik dozorcy plantowego w stopniu służbowym starszego robotnika, miał za zadanie kontrolowanie stanowisk dróżników na odcinku pomiędzy Rogowem a Lipcami. Odległość jaką codziennie miał do pokonania wynosiła około 12 km w jedną stronę. Reymont codziennie wędrował wzdłuż linii sprawdzając dróżnicze budki i stan torów. Pisał także raporty dzienne o wydarzeniach na swoim odcinku.

Już wtedy zaczął przejawiać literackie talenty, a jeden z jego raportów został odesłany przez zwierzchników z adnotacją, że nie życzą sobie nowelki, tylko oczekują sprawozdania opartego na faktach.

Wystawa obejmuje całokształt życia i twórczości pisarza, stanowiąc ciekawy przyczynek do poznania tego wielkiego człowieka.

 

Hubert Bojarski

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

 

Wystawę będzie czynna do 31.12.2015 r.

Organizatorzy:

  • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
  • Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
  • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Partnerzy wystawy:

  • Muzeum Literatury
  • Muzeum Historii Polskich Ruchów Ludowych

Patroni medialni:

  • Radio Sochaczew
  • Echo Powiatu
  • e-Sochaczew.pl
  • Sochaczew24.info

 

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

 

ulotka