Wojna na Ukrainie: Kijów dotknięty „wyjątkowo gęstymi” atakami rakietowymi i dronami

  • Hugo Pacheca w Kijowie i Kathryn Armstrong w Londynie
  • wiadomości BBC

Tytuł Zdjęcia,

Wideo z wybuchu robi furorę w mediach społecznościowych

Stolica Ukrainy, Kijów, była również celem rosyjskich nalotów, które jeden z urzędników określił jako „wyjątkową intensywność”.

Ukraina poinformowała, że ​​wszystkie 18 pocisków zostało zestrzelonych, a obrona powietrzna zniszczyła cele nad miastem.

Co najmniej trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału, w którym użyto zarówno dronów, jak i pocisków, poinformowali urzędnicy.

Rosja zintensyfikowała kampanię powietrzną w ostatnich tygodniach przed ukraińską ofensywą.

Alarm nalotu został ogłoszony około 02:30 czasu lokalnego (23:30 GMT w poniedziałek) i zniesiony dwie godziny później w ósmym ataku na stolicę w tym miesiącu.

W centrum miasta usłyszano niezwykle dużą liczbę głośnych eksplozji, gdy urzędnicy poinformowali mieszkańców w wiadomościach internetowych, że aktywowano obronę powietrzną.

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załuszny powiedział, że Rosja zaatakowała Kijów z północy, południa i wschodu, używając 18 rakiet powietrznych, morskich i lądowych.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej stolicy Ukrainy, opisał ostrzał jako „największą liczbę pocisków ofensywnych w krótkim czasie”.

„Według wstępnych informacji większość celów wroga w przestrzeni powietrznej Gavina została wykryta i zniszczona” – dodał.

Źródło obrazu, Państwowa Służba Ratunkowa Ukrainy

Tytuł Zdjęcia,

Stolica Ukrainy, Kijów, była w tym miesiącu celem Rosji osiem razy

Mieszkańcy Kijowa zostali ostrzeżeni, aby trzymali się z dala od okien, ponieważ z nieba spadły szczątki przechwyconych pocisków.

Burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że szczątki rakiety spadły w centralnych dzielnicach, w tym w miejskim zoo. Ani zwierzęta, ani pracownicy nie ucierpieli.

Mówi się, że najbardziej dotknięty jest dystrykt Solomyansky, w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Pan Babko powiedział, że pożar w miejscu niemieszkalnym w dzielnicy został już ugaszony.

Rosyjskie naloty na Kijów zostały wznowione na początku tego miesiąca po ponad 50 dniach spokoju. Ukraińscy urzędnicy uważają, że strategia Moskwy polega na niszczeniu systemów obrony powietrznej, które są bardzo skuteczne w przechwytywaniu pocisków i dronów.

W ciągu ostatnich kilku dni prezydent Wołodymyr Zełenski odbywał europejską podróż, podczas której zachodni sojusznicy, w tym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i prezydent Francji Emmanuel Macron, obiecali mu sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę tysiące cywilów i bojowników zginęło lub zostało rannych, miasta zostały zniszczone w walkach, a prawie 8,2 miliona Ukraińców zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w Europie, z czego 2,8 miliona w Rosji.

Tytuł Filmu,

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi, że jego armia potrzebuje więcej sprzętu przed kontrofensywą

READ  Zamieć w zachodnim Nowym Jorku zabija 29 osób, a śnieg nadal pada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *