Wójt Jan Kraśniewski na konferencji prasowej Ministra Edukacji Narodowej

0
59

28 sierpnia br. odbyła się konferencja prasowa ministra Dariusza Piontkowskiego podczas której przedstawiono aktualne działania MEN, przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym, dotyczące przygotowań do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Przygotowaliśmy wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek do pracy od 1 września, spoty, komunikaty. Odpowiadamy na bieżąco na pytania na stronie i komunikujemy się w mediach społecznościowych – podkreślił minister edukacji.
Dariusz Piontkowski poinformował też o spotkaniach dyrektorów z powiatowymi stacjami sanitarnymi i z kuratorami oświaty. Wyjaśnił, że na spotkaniach z sanepidem dyrektorzy otrzymali informacje o tym, w jakich sytuacjach podejmowana będzie interwencja inspektorów.

Wiemy, że te spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo dyrektorzy mogli bezpośrednio wyjaśnić swoje wątpliwości.

Ważnym tematem było również pokazanie możliwych scenariuszy postępowania powiatowego inspektora sanitarnego w przypadku pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach.

To są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten organizacyjny czy urbanistyczny – dodał minister.

Minister przypomniał, że do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło już 3,5 mln litrów płynu dezynfekcyjnego, a do 1 września dostarczona będzie dodatkowo partia blisko 5 mln płynów i ponad 20 mln masek medycznych. Jednocześnie, aby wesprzeć dyrektorów przygotowano dla szkół ponad 75 tys. bezdotykowych termometrów, których dystrybucją zajmą się wojewodowie.

W konferencji prasowej udział wzięli również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorzy szkół, którzy opowiadali o rozwiązaniach zastosowanych na swoim terenie i w placówkach, dzięki którym uczniowie będą mogli bezpiecznie wrócić do stacjonarnej nauki.

Wśród zaproszonych gości byli: Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma; Robert Szydlik, wicestarosta powiatu wołomińskiego; Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa i prezes Związku Samorządów Polskich; Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów; Maria Nawrocka-Rolewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 380 w Warszawie oraz Zbigniew Tempczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Śladowie (gmina Brochów).

Konferencję można obejrzeć na kanale YouTube Ministerstwa Edukacji Narodowej.