Wracamy nad Utratę

0
74

Mieszkańcy oczekują od samorządu nie tylko dróg i chodników, ale też ładnej, funkcjonalnej przestrzeni publicznej, czyli terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych, zadbanej zieleni. Kolejnym miejskim projektem z tego właśnie zakresu jest rewitalizacja terenów nad Utratą, w rejonie ulic Młynarskiej i Parkowej.

Przez wiele lat było to miejsce sąsiedzkich spotkań, wspólnego   wędkowania, rozmów o pracy. W czasach PRL-u, gdy uwagę zwracano na wyrobienie norm, a nie na stan środowiska, Utrata przypominała śmierdzący ściek. Szczęśliwie dla niej na początku lat 90 upadł niewydolny przemysł, wielkie zakłady przestały zrzucać hektolitry odpadów poprodukcyjnych i Utrata zaczęła wracać do życia. Dziś to zupełnie inna rzeka niż kilkanaście lat temu, dlatego można było poważnie pomyśleć o wykorzystaniu jej walorów rekreacyjnych.

Tereny nad Utratą znowu będą służyć mieszkańcom dzielnicy do rekreacji i odpoczynku. Postęp prac widać każdego dnia. Przebudowa obejmuje niemal trzyhektarowy obszar znajdujący się na tyłach bloków przy ulicy Grunwaldzkiej. Realizowany przez miasto projekt obejmuje pielęgnację zieleni, jej nową aranżację, oczyszczenie całego terenu, wycięcie krzaków, dosadzenie drzew i niemal 150 krzewów. Po renowacji stanie się on dostępny dla każdego, także osób niepełnosprawnych. Już latem będzie można spacerować po 600 metrach nowych alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Wykonawca założy niemal 1300 m2 nowego trawnika. Cały obszar zostanie oświetlony. Na odwiedzających to miejsce już czeka dziewięć ławek, dwanaście koszy na śmieci, stojaki rowerowe i dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie terenów rekreacyjnych powstało okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować spotkania przy grillu.

Gdy zdjęcia dokumentujące postęp robót ratusz umieścił na swoim fanpagu na facebooku, rozgorzała ostra dyskusja, czy inwestycja przetrwa do jesieni. „Zaraz poniszczą wszystko, pomalują”, „bardzo dobrze, że robią i w Chodakowie i w Sochaczewie, tylko powinni tego pilnować przed wandalami bez rozumu, których jest bardzo dużo niestety”, „zaraz będzie to komuś przeszkadzać” – komentowali  internauci. Prace potrwają do końca czerwca i miejmy nadzieję, że nie sprawdzą się czarne scenariusze. Patrząc na park w Chodakowe, parki przy Traugutta i Głowackiego, akty wandalizmu to na szczęście rzadkość.

Samorząd zasłużył też na kilka ciepłych słów – „Nareszcie”, „Dobra inicjatywa. Nie mogę doczekać się efektu końcowego”, „Pięknie, super wygląda”, „Coraz ładniej się robi, popieram ideę”, „To może być naprawdę fajne miejsce”.
Rewitalizację tego terenu ratusz powierzył firmie Ziel-Bud. Koszt robót to 699.300 zł.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

.