Wspólne świętowanie setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości

0
36

Rok 2018 ustanowiony zastał Rokiem Niepodległości Polski. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania związane z upamiętnieniem Tej Wspaniałej Rocznicy.

Uroczystości rozpoczęliśmy już 9 listopada o godzinie 11.11- wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek ,, Mazurka Dąbrowskiego”.

Rankiem, 13 listopada uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście wyruszyli w Biało-Czerwonym Marszu Niepodległościowym do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Anny w Kamionie. O godzinie 9.30 wszyscy uczestniczyli we mszy świętej  za Ojczyznę, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Wspólne świętowanie uświetnili swoją obecnością następujące osoby:  Monika Pietrzyk – wójt gminy, Łukasz Gołębiowski – radny Sejmiku Mazowieckiego, dyrektor biura poselskiego posła Macieja Małeckiego; ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Anny w Kamionie – Zbigniew Łuczak; Wioletta Pakulska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz zastępca – Magdalena BiernatHanna Stobiecka – prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet z Kamiona; Zdzisław Ciurzyński – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamionie; Dariusz Sączewa – prezes Spółki Gruntowo-Leśnej, sołtys wsi Kamion, radny gminy Młodzieszyn; Sławomir Makowski – radny gminy Młodzieszyn. Po nabożeństwie wszyscy powrócili do szkoły.

Kolejnym punktem programu w tym dniu było uroczyste otwarcie ogólnodostępnej na powietrzu siłowni przy szkole. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz naszej parafii. W otwarciu uczestniczyli wszyscy przybyli goście. Po wspólnym przecięciu wstęgi był czas na wypróbowanie urządzeń gimnastycznych oraz rozmowy z panią wójt o planach na przyszłość związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.

Ten szczególny w tym roku dzień został uczczony także w sposób ekologiczny- posadzony został na terenie szkoły Dąb Niepodległości, który jest symbolem długowieczności i mądrości. Głównym celem tego pomysłu było zwrócenie uwagi na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka postawa powinna stanowić dzisiaj jedną z form nowoczesnego wyrażania patriotyzmu. Zasypywanie drzewka rozpoczęła pani wójt. Następnie dołączyli pozostali goście oraz gospodarze szkoły.

Przedostatnim akcentem tej Niezwykłej uroczystości był występ o tematyce  patriotycznej zaprezentowany przez uczniów szkoły ph. ,,Ta, co nie zginęła…” Młodym strzelcom i legionistom zawsze towarzyszyły pieśni i piosenki, które powstawały w okopach, na froncie oraz w marszu. Uczniowie nie chcą o nich zapomnieć, dlatego w taki sposób świętowali Setną Rocznicę Odzyskania Nieodległości.  Zaśpiewali pieśni, które zawsze wzruszały polskie serca- o wojence, szarej piechocie, komendancie. W taki oto sposób złożyli hołd tym, którzy wywalczyli nam wymarzoną NIEPODLEGŁOŚĆ. Wszystkim gościom przybyłym  na uroczystość występ klasy szóstej, siódmej i drugiej  bardzo się podobał, dowodem tego były gromkie owacje na stojąco. Część artystyczną i oprawę  plastyczną przygotowały Teresa Jankowska i Magdalena Matusiak.

Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek – Tort Niepodległościowy udekorowany symbolami narodowymi.