Wszystkie koty są wspaniałe

,,… Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys – żółty w czarne pasy,
Ryś – przemierzający lasy,
Wdzięczna puma,
gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew – król zwierząt płowy
i karakal – kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
Małe kotki pokojowe!!!”

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA OBCHODZIMY I ŚWIETNIE SIĘ PRZY TYM BAWIMY!

Są różne, białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, dachowce, lecz łączy je to, że wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Kto? Oczywiście koty… Już od dziewięciu lat w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym niezwykłym zwierzętom.

Dzieciaki z oddziału przedszkolnego SP im. Wojska Polskiego w Giżycach po raz pierwszy obchodziły to wyjątkowe święto w dniach 17-19.02.21 r. A działo się wiele…
17 lutego od samego rana nasi najmłodsi uczniowie przygotowywali prace plastyczne o tematyce kociej. W sali przedszkolnej zaprezentowano kolekcję książek z kocimi bohaterami. Powstał też koci kącik przeznaczony do wypoczynku, gdzie przy dźwiękach kołysanki „Kotki dwa” wyciszano się. Dzieci oglądały bajki o przygodach kota Filemona.

18 lutego dzieciaczki pod bardzo czujnym okiem swojej wychowawczyni p. Ani Karpińskiej spróbowały swoich sił w szyciu…Mimo, że było ciężko, dali radę i każde dziecko stworzyło pięknego pluszowego kociaka, a za wzór posłużyły nam kotki uszyte przez dzieci z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej z Giżyc, które zostały podarowane dla przedszkola dwa lata temu, za co bardzo dziękujemy 😊. Lekcja szycia przybliżyła dzieciom tajniki prawdziwego krawiectwa. Mali Milusińscy poznali także koty z bajek, tych znanych i mniej znanych, tych dawno już zapomnianych i tych na czasie. Przedszkolaki oglądały też atlasy z dzikimi kotami, bo przecież kotki to nie tylko milutkie, mruczące stworzonka, ale istnieją i te mniej łagodne, choć piękne, jak: lew, tygrys, lampart, puma itp. Tego dnia zostały również wykonane maski kotów oraz lwy z papierowych talerzyków. 19 lutego wszystkie dzieciaki upodobniły się do czworonożnych przyjaciół. Śniadanko jadły na kocich talerzykach. Były też wesołe „kocie zabawy”, takie jak: picie mleka z miseczki, toczenie kłębka wełny, koci spacerek, „Do dziury myszka…” itp. Dzieci oglądały książki o tych tajemniczych zwierzętach, zapoznały się z kocimi obyczajami oraz sposobem pielęgnacji i opieki jakiej wymagają. Mali uczniowie wysłuchali też opowiadania E. Lechowicz pt. „Skąd się wzięły koty?” oraz bajki „Kot w butach” Braci Grimm.

Święto to miało podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i uwrażliwić przedszkolaków  na często trudny koci los. Przypomina także o potrzebie niesienia pomocy wolno bytującym i bezdomnym zwierzętom.

Ten dzień, obchodzony po raz pierwszy sprawił naszym uczniom wiele radości. Na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym kocim przyjaciołom, a za aktywność, pomysły, wytrwałość wszyscy zostali nagrodzeni kocimi czekoladkami, kartonikiem mleczka, które przecież nie tylko kotki lubią oraz pamiątkowymi dyplomami.

Odział Przedszkolny Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach

.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*