Wyjątkowy, festiwalowy gość

0
48

Tegoroczny VI Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka potrwa dwa dni. Sochaczewska szkoła muzyczna spodziewa się około 80 uczestników. Jednym z jego elementów będzie koncert grupy Atom Accordion Quintet (24 maja) organizowany w ramach cyklu Sochaczewskich Spotkań z Chopinem.

Jak informuje dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej Anna Wróblewska, w festiwalu wezmą udział uczniowie państwowych i ogólnokształcących szkół muzycznych z całego kraju, soliści – instrumentaliści oraz zespoły kameralne. Uczestnicy podzieleni zostaną na kilka kategorii i grup wiekowych, a oceniać ich będzie jury złożone z wykładowców, nauczycieli klas akordeonu szkół oraz uczelni muzycznych. Sekretarzem jury będzie żona patrona festiwalu, Danuta Kaniewska-Jurek.

Tegoroczny VI Festiwal odbędzie się w dniach 24-25 maja. Pierwszy dzień przesłuchań zakończy koncert organizowany w ramach Sochaczewskich Spotkań z Chopinem. O 19.00 w sali balowej hotelu Chopin Spa&Wellness wystąpi grupa Atom Accordion Quintet.

AAQ to jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów Rafał Grząka i uznana formacja Atom String Quartet w składzie: Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela. W ubiegłym roku na ich zamówienie powstały cztery suity polskich kompozytorów łączące w sobie elementy polskiej muzyki ludowej, jazzowej i współczesnej. Znalazły się one na wydanej jesienią 2016 roku płycie zatytułowanej Atom Accordion Quintet. Jak mówią jej twórcy, ideą albumu była chęć udowodnienia szerszej publiczności, że muzyka współcześnie komponowana może być przyjemna i zrozumiała nie tylko dla prawdziwych melomanów. Bez wątpienia ich krążek to udany mariaż kwartetu smyczkowego z akordeonem. Jak bardzo udany, przekonamy się 24 maja podczas koncertu w hotelu Chopin Spa&Wellness.

.

Atom String Quartet

To polski zespół jazzowy, kwartet smyczkowy powołany do życia w Warszawie w 2010 roku. ASQ czerpie inspiracje zarówno z polskiej muzyki ludowej, ale też współczesnej i klasyki XX wieku. Od siedmiu lat zespół regularnie gości na największych światowych festiwalach muzycznych, m.in. w Berlinie, Madrycie, Manchesterze i Paryżu. Nagrał trzy autorskie płyty z których dwie otrzymały „Fryderyka” za Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku w kategorii Muzyka Jazzowa. Muzycy są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych artystów. Można usłyszeć na płytach Zakopowera, Kayah, Natalii Kukulskiej. Współpracowali też z takimi artystami jak: Bobby McFerrin, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba.

 

Rafał Grząka

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina, w klasie akordeonu. Obecnie adiunkt macierzystej uczelni. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Występował z wieloma orkiestrami, m.in. Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Lwowskiej. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i telewizji. Koncertował m.in. w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chinach, Włoszech, Białorusi, Turcji, Arabii Saudyjskiej. Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na festiwalu Warszawska Jesień, inauguracji Dni Kultury Polskiej w Wiedniu, festiwalach w Chinach, Manchesterze, Vancouver. Od lat uczestniczy w życiu artystycznym i organizacyjnym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich.

 

Organizatorami festiwalu i koncertu są: burmistrz Piotr Osiecki, starostwo powiatowe, Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, Międzyuczelniana Katedra Akordeonistyki, Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich, Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie, hotel Chopin Spa&Wellness.