Wynajem mieszkania „po sochaczewsku”

0
2285

Gdy szukamy mieszkania na wynajem najbardziej wyróżniają się świetnie przygotowane oferty firmy Apartments M&M. Jest to pierwsza w naszym powiecie firma zajmująca się zawodowo wynajmem własnych lokali. Korzystając z kilkuletniego doświadczenia właścicieli firmy, oraz naszego doświadczenia w pośrednictwie postanowiliśmy krótko scharakteryzować lokalny rynek wynajmu.

„Po pierwsze lokalizacja” – ta zasada rządzi nieruchomościami na całym świecie. W naszym przypadku nie może być inaczej. Każda z dzielnic Sochaczewa ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Centrum to sąsiedztwo sklepów i urzędów, ale też największe korki i problemy z parkowaniem. Boryszew, Chodaków, oraz osiedle przy ulicy Gawłowskiej bardzo często skreślane są z powodu dużej odległości do Centrum. Boryszew i Chodaków równoważą tą niedogodność dzięki coraz lepszej ofercie kulturalnej Sochaczewskiego Centrum Kultury. Boryszew ma też dobre połączenie z PKP, co jest dużym atutem dla osób pracujących w Warszawie. Ulica Gawłowska to sąsiedztwo szpitala. Dla niektórych najemców jest to dużym plusem.

Lokalizacja mieszkania przekłada się na koszta najmu. Najczęściej stawka podana w ogłoszeniu jako kwota za wynajem, to tylko opłata dla właściciela. Aby obliczyć pełne koszta trzeba do niej dodać opłaty administracyjne, wywóz śmieci, koszty mediów, ogrzewania. Część opłat zmienia się w trakcie roku, stąd też właściwe oszacowanie miesięcznych obciążeń może być trudne. Niektórzy właściciele nieruchomości (tak jak Apartments M&M) uwzględniają wszystkie stałe koszta w cenie najmu. Rozwiązanie to pozwala w prostszy sposób określić całkowity koszt najmu (do podanej kwoty wystarczy dodać opłatę za zużyte media według wskazań liczników). Oczywiście opłaty różnią się w zależności od lokalizacji, ale nie jest to jedyny powód dla którego warto o niej pamiętać. O tym gdzie mieszkamy szybko przypomnimy sobie, gdy przyjdzie nam zapłacić więcej za paliwo lub bilety miesięczne. To właśnie z tej przyczyny najemcy nie przepadają za Chodakowem. Miesięczny koszt dojazdów do stacji PKP może skutecznie zniechęcić część osób poszukujących mieszkania, a to musi znaleźć odzwierciedlenie w wysokości czynszów.

Coraz częściej najemcy zwracają uwagę na standard swojego przyszłego lokum. Stara meblościanka z czasów PRL od dawna nie jest już obiektem westchnień ze strony poszukujących. Mieszkania coraz częściej są wyposażone w pełne umeblowanie, sprzęt RTV i AGD, a czasem nawet w naczynia i sztućce. Mieszkania bardzo często wyposażane są w produkty ze znanych sklepów sieciowych. Nie tylko trafiają one w gust większej liczby osób, ale też w razie uszkodzenia dużo łatwiej je zastąpić. Oferty o najwyższym standardzie często znajdują uznanie wśród kadry kierowniczej większych firm z naszych okolic. Również osoby, które są w trakcie budowy własnego domu cenią sobie fakt, że mele będą kupować dopiero do swojego nowego, własnego lokum. Wyższa kwota czynszu za taką nieruchomość wcale nie sprawia, że stoją one puste.

Jeśli znajdziemy już mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji, w odpowiedniej cenie, o odpowiednim standardzie, to nadal nie jest powiedziane, że uda nam się je wynająć. Obowiązujące obecnie regulacje prawne chronią interes lokatora ponad interesem właściciela mieszkania. Jeśli właściciel ma choć cień wątpliwości, czy w jego lokalu będą mieszkali spokojni najemcy, to do podpisania umowy może nie dojść. Dużo trudniej w poszukiwaniach mają właściciele zwierząt, duże rodziny, rodziny z dziećmi. Tutaj ryzyko zniszczenia mieszkania, lub problemów z płatnościami właściciele określają jako wyższe.

Jak widać powyżej przy wynajmie mieszkania może się pojawić kilka problemów. Na szczęście dobre mieszkanie zawsze znajdzie dobrego najemcę, a dobry najemca nie będzie miał problemu ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy firm: