Wypowiemy wojnę zakonowi krzyżackiemu

0
137

Przed nami siódma impreza z cyklu „Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Tym razem wspólnie z członkami Stowarzyszenia „Nasz Zamek” udamy się na dwór księcia Siemowita IV.

W imieniu organizatorów zapraszamy na wzgórze zamkowe w sobotę 19 sierpnia. „Zawisza Czarny nad Bzurą” na dobre wpisał się w kalendarz letnich imprez. Ma on formułę pikniku historycznego, wydarzenia skierowanego do ludzi w każdym wieku, niekoniecznie będących pasjonatami średniowiecza. Jego celem jest popularyzowanie nieco zapomnianej, a jakże barwnej historii Sochaczewa w okresie Księstwa Mazowieckiego. Warto więc zarezerwować sobie wolne popołudnie  – impreza rozpocznie się o 16:30 i potrwa do 21:30.

Ideą pikniku jest chęć kultywowania tradycji odwołującej się do wydarzenia z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie najsłynniejszy rycerz polskiego średniowiecza Zawisza Czarny z Garbowa, wypowiedział w imieniu króla Polski Zakonowi Krzyżackiemu wojnę – powiedział nam prezes „Naszego Zamku” Łukasz Popowski.

To właśnie odegranie tamtej sceny jest jednym z głównych elementów imprezy. Ponadto w programie przewidziano: powitanie przez księcia Siemowita IV oraz Zawiszy Czarnego na Zamku, pokazy walk rycerskich, średniowieczną paradę kuglarską, warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie z nagrodami, opowieści o uzbrojeniu, przejażdżki konne, grę mobilną z nagrodami dla najmłodszych, pasowanie na rycerza.

Zadanie dofinansowane zostało  w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi” oraz przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl