Wyszogród. Za nami drugi sezon turystyczny z „Vistulą”

0
173

tramwajdw_1

Zakończył się sezon turystyczny tramwaju wodnego „Vistula”. Już ponad sześć tysięcy osób skorzystało przez dwa sezony z rejsów po Wiśle. „Spacer wodny” jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną na spędzenie wolnego czasu w Wyszogrodzie i okolicach.
W tym roku zainteresowanie rejsami wodnymi było bardzo duże. Po raz kolejny tramwaj towarzyszył na wodzie podczas Dni Wisły, gościnnie wziął udział w Wiankach w Czerwińsku. Podczas X Pleneru Malarsko-Fotograficznego Eko Wyszogród Route 2014 przyciągnął wielu gości Domu Pomocy Społecznej w Wyszogrodzie. Tramwaj również towarzyszył powitaniu spływu flisaków.
Z tramwaju wodnego można podziwiać dziką Wisłę, ale nie tylko, bo w tym roku tramwaj cieszył się powodzeniem wśród nowożeńców podczas plenerowych sesji zdjęciowych.
Na kolejny sezon z „Vistulą” zapraszamy wiosną. A okresie jesienno-zimowych szczególnie polecamy Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, które odwiedziły w tym roku m.in. grupy zorganizowane z Białorusi, Bytomia, Niepokalanowa, Bydgoszczy. Muzeum na bieżąco wzbogaca swoje zasoby o nowe eksponaty i wystawy tematyczne. W celu dokładniejszego zbadania historii regionu Muzeum zawarło porozumienie z grupą archeologów prowadzącą prace interwencyjne w powiecie sochaczewskim na przyjęcie wszystkich znalezionych obiektów. Zostało zawarte porozumienie z Mazowieckim  Stowarzyszeniem Eksploratorów na szeroką akcję pozyskania pamiątek po osadnikach holenderskich. Obecnie prowadzone są prace polegające na poszukiwaniach archiwalnych.
W muzeum Wisły przygotowana została ekspozycja poświęcona osadnictwu żydowskiemu. W porozumieniu z Kurią Płocką zostały wykonane zdjęcia zabytków pochodzących z Ziemi Wyszogrodzkiej, a znajdujących się zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Wykonane zostały z nich plansze, które możemy oglądać w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Pozwala to w pełniejszy sposób zobrazować historię regionu.
Z okazji 100 rocznicy urodzin druha Wacław Milke została wykonana na podstawie archiwaliów rodziny, wystawa ilustrująca związki Druha z Wyszogrodem. Wystawa była też prezentowana w sąsiedniej gminie Mała Wieś. Muzeum współpracuje z dr inż. Markiem Mistewiczem autorem przygotowanej do druku monografii starego drewnianego mostu w Wyszogrodzie. We wrześniu zostało zorganizowane spotkanie autorskie i premiera publikacji w Wyszogrodzie.
Obecnie przygotowywana jest wystawa dokumentów, planów i rysunków pochodzących z lat 70-tych, ilustrująca przygotowania do otwarcia skansenu w Wyszogrodzie.
Na wystawie w Muzeum można zobaczyć topór z okresu bitwy grunwaldzkiej znalezionego w Czerwińsku.
Warto wspomnieć, że w tym roku Muzeum weźmie udział w projekcie  „Medialne Mazowsze”,  a dokładnie jego częścią – „Mazovian Film Tour” realizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową.  Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Muzeum „Wisły” w Wyszogrodzie.

 waterbus-01