Wzrasta liczba ofiar wypadków kolejowych w Grecji, rząd obiecuje odpowiedzi

  • Co najmniej 46 osób zginęło w najgorszej katastrofie kolejowej w Grecji
  • Rząd obiecuje naprawę zniszczonej linii kolejowej
  • Pracownicy kolei odeszli z pracy w proteście przeciwko normom bezpieczeństwa

LARISA, Grecja, 2 marca (Reuters) – Liczba ofiar śmiertelnych najgorszej katastrofy kolejowej w Grecji może jeszcze wzrosnąć. 46 potwierdzonych ofiar śmiertelnych, ale 10 zaginionych, poinformowali w czwartek urzędnicy.

To, jak dwa pociągi mogły zderzyć się czołowo na tym samym torze, wywołało oburzenie w całym kraju, a rząd powiedział, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec powtórzeniu się takiego wypadku.

Szybki pociąg pasażerski z ponad 350 osobami na pokładzie zderzył się z pociągiem towarowym w pobliżu miasta Larissa późnym wtorkiem, wyrzucając wagony z torów, miażdżąc dwa i spalając kilka.

„Wszyscy jesteśmy zdruzgotani tym tragicznym incydentem” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Giannis Oikonomo.

„Straty i urazy, jakie to spowodowało, fizyczne i psychiczne urazy ocalałych oraz troska o ten kraj są ogromne i trudne do opanowania, zwłaszcza teraz”.

Ponieważ wielu w Grecji domagało się odpowiedzi, ratownicy nadal przeczesywali zwęglone i powyginane wagony, aby znaleźć więcej ofiar.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„To bardzo trudny moment, musimy ratować ciała zamiast ratować życie” – powiedział Reuterowi 40-letni ratownik Konstantinos Imanimidis na miejscu katastrofy, około 140 mil (230 km) na północ od Aten.

„Temperatury 1200 stopni i więcej w wagonach nie pozwoliłyby nikomu przeżyć”.

W pobliżu dwóch braci płakało, a 33-letni Sokratis Bozos powiedział, że przybyli na miejsce katastrofy z nadzieją na wieści o swoim ojcu, którego szpital nie mógł powiedzieć, czy odzyskano jego ciało.

Krewni, w tym bracia Pozos, musieli oddać próbki DNA w szpitalu w Larissie, aby zidentyfikować niektóre ofiary, gdzie u niektórych niedowierzanie przerodziło się w gniew.

„Jakiś drań musi za to zapłacić” – krzyczał jeden z krewnych przed szpitalem.

READ  Rodzina Bruce'a Willisa śpiewa „Happy Birthday” aktorowi w jego 68. urodziny

Wiele ofiar to studenci wracający do domu po długich wakacjach. Wyniki zostały ranne.

zastrzeżenia

W środę wieczorem protestujący obrzucili kamieniami biura firmy kolejowej w Atenach, zanim policja użyła gazu łzawiącego. Protesty wybuchły także w Salonikach.

W czwartek pociągi zostały wstrzymane w ramach jednodniowego strajku przeciwko żądaniom związków zawodowych. Kolejne rządy odmawiały uwzględnienia powtarzających się próśb o poprawę standardów bezpieczeństwa.

Rząd obiecał kompleksowe śledztwo. Oikonomo powiedział, że władze zbadają przyczyny wypadku i „chronicznych opóźnień” w realizacji projektów kolejowych.

„Te opóźnienia są zakorzenione w przewlekłych chorobach narodu greckiego (sektora), zakłóceniach, które sięgają dziesięcioleci”, powiedział, dodając, że wysiłki rządu, aby sobie z tym poradzić, „nie mogły tego wyeliminować”.

Minister transportu Kostas Karamanlis złożył rezygnację z powodu wypadku. Jego następca, Giorgos Gerapetridis, powiedział, że przejął w czwartek stanowisko z mandatem do zbadania wypadku i modernizacji systemu kolejowego.

Dochodzenie

Zawiadowca stacji kolejowej Larissa został aresztowany w środę i postawiony przed lokalnym sędzią w czwartek. Oikonomo powiedział, że mężczyzna, który nie przemawiał publicznie, przyznał się do zaniedbania.

Nikos Tsouridis, emerytowany instruktor maszynisty, powiedział, że błąd ludzki nie wyjaśnia w pełni tego, co się stało.

„Zawiadowca stacji popełnił błąd i przyznaje się do tego, ale oczywiście powinien istnieć mechanizm bezpieczeństwa, aby się wycofać” – powiedział.

Grecja sprzedała operatora kolejowego TRAINOSE włoskiemu Ferrovie dello Stato Italiane w 2017 r. w ramach międzynarodowego programu ratunkowego.

Włoska operacja odpowiada za transport pasażerski i towarowy, a kontrolowana przez państwo grecka OSE za infrastrukturę.

Raport: Lefteris Papatimas, Alexandros Avramidis, Renee Maltezou, Carolina Tagaris, Michele Kambas; Renee Maltezou; Montaż przez Johna Stonestreeta i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Przyjrzyj się obok siebie tajnym dokumentom Trumpa i Bidena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *