Wzrost liczby miejsc pracy w USA pozostaje solidny

W piątek inwestorzy zostali przyciągnięci w dwóch kierunkach, ponieważ upadek małego kalifornijskiego banku wzbudził obawy o kondycję sektora bankowego, a świeże dane z rynku pracy dały powód do optymizmu co do gospodarki.

Tollu-Mullu okazał się burzliwym dniem. Akcje otworzyły się z niewielkimi zyskami przed upadkiem. Do południa S&P 500 spadł o około 0,7 proc.

Pomimo niestabilności na rynku akcji, podstawowa przyczyna pozostała ta sama: nadrzędną troską Wall Street było to, o ile wyższe mogą być stopy procentowe i co to oznacza dla gospodarki. Podczas gdy stres na akcjach banków odzwierciedlał dotychczasowy ból związany z podwyżkami stóp procentowych, dane dotyczące zatrudnienia sygnalizowały tempo przyszłych stóp procentowych.

„Historia ekonomiczna jest spójna. Rosnące stopy procentowe spowalniają gospodarkę, a to szkodzi gospodarce USA” – powiedziała Lauren Goodwin, ekonomistka z New York Life Investments. „To, co dzieje się z sektorem bankowym, wskazuje na to, czego obawiają się inwestorzy. innych części gospodarki, jeśli stopy procentowe będą nadal rosły”.

Przed niestabilnym handlem w piątek prezes Rezerwy Federalnej Jerome H. Perspektywy pogorszyły się w tym tygodniu po tym, jak Powell powiedział prawodawcom. Wyższe stopy procentowe wpływają na ceny akcji, a działania banku centralnego mogą wepchnąć gospodarkę w recesję.

Piątkowy raport o zatrudnieniu za luty nieco złagodził te obawy. Inwestorzy skupili się na wolniejszym wzroście płac i wzroście bezrobocia, po części dlatego, że więcej ludzi wraca na rynek pracy, dwa punkty danych, które sugerują, że wysiłki banku centralnego na rzecz spowolnienia gospodarki i powstrzymania inflacji mogą przynosić skutek.

Niektórzy analitycy twierdzą, że liczby złagodzą presję, gdy bank centralny spotka się jeszcze w tym miesiącu, a zakłady na rynkach finansowych skłaniają się ku niewielkiej podwyżce stóp o ćwierć punktu procentowego, w przeciwieństwie do podwyżki o pół punktu procentowego, która była preferowana na początku tygodnia .

READ  Putin, czołowy chiński dyplomata, ślubuje zacieśnienie więzi przed rocznicą wojny na Ukrainie

„Myślę, że większość ludzi zgodzi się, że to się nie wydarzy” – powiedziała Christina Hooper, główny strateg rynku globalnego w Invesco, o możliwości dużej podwyżki stóp procentowych w marcu.

Jednak inni są mniej pewni, że najnowsze dane z rynku pracy będą w rękach banku centralnego. Ron Temple, główny strateg rynkowy Lazard, powiedział poniżej nagłówków, że oznaki dalszego wzrostu płac i silnego zatrudnienia pozostają problemem dla części siły roboczej. W lutym Stany Zjednoczone dodały 300 000 nowych miejsc pracy, prawie 100 000 więcej niż przewidywali ekonomiści.

„To wciąż najszybsze tempo tworzenia miejsc pracy” Temple powiedział.

Poglądy inwestorów wskazują na potencjalnie decydujący wpływ przyszłotygodniowego odczytu na inflację cen konsumpcyjnych dla podjęcia decyzji o tym, co może zrobić bank centralny na posiedzeniu w tym miesiącu.

Obawy o stan systemu finansowego są dodawane do obrad Fed, ponieważ inwestorzy i deponenci spieszą się, by wyciągnąć swoje pieniądze z Silicon Valley Bank, głównego banku dla start-upów.

SVB z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii powiedział w środę, że musi podjąć natychmiastowe kroki w celu pozyskania funduszy w ponurym otoczeniu dla start-upów i innych firm technologicznych. Raport wywołał spadek cen akcji banków, który rozprzestrzenił się na cały sektor bankowy i doprowadził do gwałtownych ruchów na rynkach obligacji rządowych.

W piątek rano Silicon Valley Bank był zamknięty Pod kontrolą Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów. Indeks KBW Nasdaq Bank spadł o kolejne 2 proc., podczas gdy akcje innych mniejszych banków mocno spadły. First Republic Bank w San Francisco i Signature Bank w Nowym Jorku spadły po ponad 20 procent. Handel był bardziej stabilny w piątek w głównych bankach, takich jak JPMorgan Chase i Bank of America, które spadły w czwartek.

Sekretarz skarbu Janet Yellen zeznawała w piątek przed komisją House Ways and Means i powiedziała, że ​​monitoruje sytuację związaną z bankiem w Dolinie Krzemowej. „Chodzi mi o to, że wspomniałeś o bankowości w Dolinie Krzemowej, aw niektórych bankach ostatnio bardzo uważnie śledzę wydarzenia. Gdy banki ponoszą straty finansowe, powinno to budzić niepokój.

READ  Lipsk v Man City: 1/8 finału Ligi Mistrzów, pierwszy mecz - na żywo | Liga Mistrzów

Rapport Alana Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *