Z Chopinem w sieci

0
78

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina otrzymało dotację dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Projekt ten polega na udostępnianiu wydarzeń kulturalnych online. Główny cel stanowi propagowanie działań kulturalnych i edukacyjnych w takiej właśnie formie.

Dzięki środkom pozyskanym z Instytutu Kultury, od czerwca do października 2020 r. Europejskie Centrum Artystyczne może przedstawić szeroką ofertę działań online.

W sali koncertowej pałacu odbędzie się pięć spektakli muzyczno-słownych, przy dozwolonej liczbie gości. Koncerty zostaną nagrane i udostępnione szerszej publiczności w mediach społecznościowych.

Podobnie będzie wyglądało zorganizowanie pięciu recitali fortepianowych w plenerze, noszących tytuł „Wakacje na miarę Chopina”. Do tej oferty dołączą po trzy spotkania z muzykologiem, z ;pisarzem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz warsztaty edukacyjne.

Czerwcowe recitale fortepianowe w sannickim parku rozpoczynają letni cykl pod tytułem „Wakacje na miarę Chopina”. Odbędą się zgodnie z harmonogramem imprez na 2020 rok, chociaż z pewnymi ograniczeniami, związanymi z zagrożeniem koronawirusem.

W niedzielę, 14 czerwca o godzinie 17 w muszli koncertowej wystąpią laureaci Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”.

Jest to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Na przełomie stycznia i lutego do Sanoka zjeżdża kilkuset młodych pianistów z kilkunastu krajów Europy.

Wśród licznych nagród jest występ w Zespole Pałacowo-Parkowym, ufundowany przez Monikę Patrowicz, dyrektora Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

W kolejną niedzielę, 21 czerwca przy fortepianie w muszli koncertowej zasiądzie  Joanna Goranko. Uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Poznaniu – znanej również jako Poznańska Szkoła Talentów. Na fortepianie zaczęła grać w wieku sześciu lat.

Mimo bardzo młodego wieku jest laureatką wielu konkursów.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody miasta Poznań.

Lubi Rachmaninowa, Chopina i Debussy’ego. Fascynuje ją także muzyka barokowa, ale gra również po muzykę popularną i jazz.

Joanna Goranko wiąże swoją przyszłość z działalnością pianistyczną.

Zapraszamy na koncert w parku, a dla tych, którzy nie będą mogli do nas przyjść, udostępnimy go na naszym kanale Yotube.

10 czerwca, godzina 11.00, to spotkanie z Ewą Sławińską Dahlig,  Dyrektorem Generalnym Towarzystwa im. F. Chopina. Z racji tego, że jest chopinologiem, muzykologiem, etnomuzykologiem, opowie o gatunkach muzyki, odróżni mazurki czy nokturny. Słowa okraszą dźwięki fortepianu, przy którym zasiądzie Karol Radziwonowicz.

Program zostanie również nagrany i udostępniony online.

 

Będzie też nareszcie coś dla miłośników literatury i pałacowych spotkań DKK. W środę, 24 czerwca, o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie z pisarką Joanną Jagiełło. Tematyka jej książek dotyka trudnych spraw wieku dojrzewania, dorastania, problemów rodzinnych oraz rówieśniczych dzieci i młodzieży. Serdecznie więc zapraszamy na spotkanie właśnie tę grupę, ale oczywiście dorosłych również. Taka problematyka dotyczy ich również, jak to w rodzinie.

Wstęp, jak zwykle wolny, ale liczba miejsc tym razem ograniczona. Prosimy więc o wcześniejsze przybycie.

 

Cały czas zachęcamy do odwiedzania mediów społecznościowych i naszej strony, ale również pięknego, rozległego parku. Mamy nową wystawę plenerową dotyczącą polskiej rzeźbiarki, Ludwiki Kraskowskiej-Nitsche, która znajduje się w alei parkowej na wprost wejścia do pałacu. Drugą, pod tytułem „Naprawdę jaka jesteś…” prezentujemy na zewnętrznym ogrodzeniu parku, od strony ulicy Warszawskiej. Jest to wystawa Muzeum Mazowieckie w Płocku, którą tworzą pocztówki ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego.

Blisko 11-hektarowy park to doskonałe miejsce na spacer i oddech na świeżym powietrzu. Można tu jeździć rowerem, spacerować z kijkami, jest miejsce na grę w piłkę, korty tenisowe.

Od 8 czerwca otworzyliśmy ponownie XVIII-wieczny pałac. Tu przewodnik opowie o jego kolejnych właścicielach i związku tego miejsca z Fryderykiem Chopinem. Zapraszamy wszystkich stałych bywalców, jak i tych, którzy zechcą odwiedzić nas po raz pierwszy.

Lipiec w pałacu i parku to kolejna dawka dobrej muzyki, wystaw i spotkań z ciekawymi ludźmi. Nadal będziemy się spotykać również w internecie. Zdecydowanie poszerzy to nam możliwości dotarcia do większej liczby odbiorców kultury, często też nowych ich grup.

Monika Gadzińska