Z miłości do przyrody i jeździectwa

0
36

W sobotnie popołudnie (19.10) w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą obchodzono jubileusz 70 urodzin wybitnego artysty Andrzeja Novaka-Zemplińskiego. Malarz, który z wyboru osiadł blisko 40 lat temu na ziemi sochaczewskiej, tworzy malarstwo, którego głównym tematem są konie, pejzaże i widoki architektoniczne. Obrazy, które wyszły spod jego pędzla znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Jak mówi, wiele z nich tworzy dla przyjaciół czy rodziny i to 52 z nich złożyły się na ekspozycję, która zwiedzać będzie można do końca listopada. 

To jednak jeszcze nie wszytko. Jak zapowiedział zastępca burmistrza Marek Fergiński, jeszcze w tym roku powstanie wydawnictwo zawierające prace artysty.

Tłumy, które spotkać można było w MZSiPnB podczas tego wydarzenia, jedynie potwierdzają, że możemy być dumni, że Andrzej Novak-Zempliński postanowił związać swoje życie z naszym regionem. Na co dzień mieszka i pracuje w Tułowicach, gdzie jest właścicielem  starannie odnowionego neoklasycystycznego dworu. Warto nadmienić że zerwitalizowany dwór uhonorowany  został nagrodą Europa Nostra, podobnie jak m. in. Zamek Windsor i Pałac Christiana VII w Kopenhadze.

Jak  mówi sam artysta, umiłowanie do klimatów ziemiańskich, jeździectwa i przyrody, w czasach studenckich stawiało go w swoistej awangardzie. Mimo to konsekwentnie podążał tropem sztuki którą czuł najlepiej i wypracowywał swój charakterystyczny styl.   Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesorów Michała Byliny i Ludwika Maciąga. Jako malarz zadebiutował w roku 1975 podczas  Mistrzostw Europy w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi w Sopocie. Konkursowi towarzyszyła wystawa obrazów czołowych polskich malarzy. Andrzej Novak-Zempliński, wówczas jeszcze student, przybył do Sopotu by malować konie, a przy okazji przywiózł trzy swoje obrazy, które wzbudziły olbrzymie zainteresowanie. Z czasem wśród jego odbiorców  zaczęli coraz częściej pojawiać się hodowcy i właściciele koni, często wybitni, pochodzący głównie z USA. Obecnie najwięcej jego obrazów można spotkać właśnie w Ameryce.