Zachowajmy odstęp w autobusach

0
33

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki i szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że do 11 kwietnia obowiązywać będą kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Na razie musimy zapomnieć o spacerach w większym gronie, czy wspólnym bieganiu.

Bez obaw? możemy iść do pracy, załatwiać sprawy niezbędne do życia codziennego np. zrobić zakupy, iść do apteki, przychodni, wyprowadzić psa na spacer. Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób (nie dotyczy to rodzin).

Rząd wprowadził też nowe regulacje dla komunikacji miejskiej. Autobusem może teraz jechać tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe. Chodzi o zachowanie co najmniej 1-1,5 metrowej odległości między pasażerami.

W związku z zamknięciem szkół i zaleceniami, by kto mógł pozostał w domu, od 13 marca komunikacją publiczną jeździ znacznie mniej osób. I zapewne z tego powodu już wczoraj po południu sochaczewski ZKM bez przeszkód wprowadził nowe zasady. Jak informuje dyr. Krzysztof Sieczkowski, w pierwszych godzinach obowiązywania, za wyjątkiem jednego dzisiejszego kursu linii nr 8, udaje się ich przestrzegać. Ponieważ kierowcom nie nadano specjalnych uprawnień do regulowania liczby pasażerów, z przestrzeganiem obostrzeń dotyczących maksymalnej liczby podróżnych muszą sobie radzić sami pasażerowie. Pamiętajmy, że nikt o nasze zdrowie nie zadba lepiej, niż my sami.

Przypominam też, że od 16 marca do odwołania pozostają zawieszone kursy linii 1, 2, 5 i 6. Normalnie funkcjonują linie prowadzące do szpitala tj.: 3, 3A, 7, 8 i 9, które kursują zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy. Wnętrza autobusów są regularnie odkażane. Ponadto w każdym autobusie wstrzymaliśmy sprzedaż biletów u kierowców i możliwość wejścia i wyjścia pierwszymi drzwiami pojazdu – dodaje Krzysztof Sieczkowski.