Zakończenie roku szkolnego, jakiego jeszcze nie było

Ponad 850 uczniów Osiemdziesiątki – ZS CKP w Sochaczewie rozpoczęło 26 czerwca wakacje. Nie było uścisków, wspólnych zdjęć, ani szczelnie wypełnionego boiska szkolnego. Tym razem każda klasa odbierała świadectwa o wyznaczonej godzinie, w innym miejscu, tak, by ograniczyć wzajemne kontakty.

W tym roku w momencie, gdy rozpoczęło się zdalne nauczanie świat uczniów, nauczycieli i rodziców zmienił się diametralnie. Kiedy w marcu ogłoszono zawieszenie zajęć, wszyscy myśleli, że na krótko i powrót do szkoły jest możliwy. Okazało się, że uczniowie mogli wrócić do szkoły 26 czerwca i to tylko na chwilę, by odebrać szkolne świadectwa.

W Zespole szkół Centrum Kształcenia Praktycznego świadectwa otrzymało ponad 850 uczniów. Scenariusz podyktowała sytuacja epidemiczna w kraju. Wszystko odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie nie wchodzili do szkoły, świadectwa otrzymywali z rąk wychowawców w wyznaczonych punktach, tak, by nie dopuścić do kumulacji w jednym miejscu kilkudziesięciu osób.  Maseczki i prośby nauczycieli – zachowujcie dystans – gdy po trzymiesięcznym niewidzeniu kolegów z klasy wielu miało ochotę na uściski i pogaduszki. Mimo nietypowej sytuacji, najważniejsze punkty szkolnego scenariusza zostały zrealizowane, czyli wręczono świadectwa promocyjne, a wśród nich również te z czerwonym paskiem uczniom, którzy otrzymali najwyższe średnie – minimum  4,75. Takich świadectw było 25, z tego 6 w liceum, 3 w Szkole Branżowej I Stopnia oraz 16 w technikum. Jak zawsze były też nagrody książkowe dla najlepszych ufundowane przez Radę Rodziców.

Pierwszy raz świadectwa ukończenia szkoły otrzymali absolwenci Szkoły Branżowej I Stopnia, około 100 uczniów – a wcześniej 24 kwietnia świadectwa odebrali maturzyści, około 180 osób – też w podobnym reżimie sanitarnym.

Zawsze na koniec roku Starostwo Powiatowe w Sochaczewie przyznaje nagrody książkowe najlepszym uczniom szkoły. W tym roku otrzymali je: Julia Boryszewska, średnia powyżej 5,33 – uczennica Szkoły Branżowej I Stopnia, Kamil Brzeziński- uczeń II klasy LO i Wiktoria Olczak uczennica klasy II technikum.

Współpracująca ze szkołą firma Schindler ufundowała nagrodę dla najlepszego ucznia w zawodzie technik urządzeń dźwigowych. Nagrodą jest bon pieniężny do zrealizowania w sklepach ze sprzętem elektronicznym.

Koniec roku to, jak zawsze, czas podsumowań, czas nagradzania tych, którzy wyróżnili się nie tylko w nauce, ale również w innych działaniach podejmowanych na rzecz szkoły. I tak, uczniowie klasy III technikum: Michał Janiak i Radosław Kozłowski za zaprojektowanie i administrowanie strony internetowej szkoły otrzymali nagrodę ufundowaną przez firmę Warbud.

Naszą szkołę wspiera działające od tego roku szkolnego Stowarzyszenie Osiemdziesiątka – mówi dyrektor Julia Jakubowska. To właśnie ono utworzyło specjalny fundusz stypendialny kierowany do tych uczniów szkół zawodowych, którzy mają szczególne osiągnięcia. Z takich stypendiów skorzystało w tym roku pięciu uczniów. Stypendia zostały przeznaczone za zakup sprzętu komputerowego.

Staramy się w różnej formie pomagać naszym uczniom – mówi dyrektor Jakubowska. Szkołę wspiera wielu pracodawców, wiele firm, z którymi współpracujemy i dla których m.in. kształcimy przyszłych pracowników. Wszystkim pracodawcom, którzy pomagają nam funkcjonować i pomagają naszym uczniom, bardzo dziękujemy, mówi dyrektor szkoły. A są to m.in. Jerzy Kaczor i firma Aljeka, Krzysztof Zatorski właściciel Firmy Zatorski, firma TKiM Wojciecha Łukasiewicza, Beata Grądzka, Anna Sikora, Hubert Paduch, Karolina Kobierecka – są to znane firmy logistyczne, ale nie tylko ten sektor wspiera szkołę. Na liście firm, które współpracują z Osiemdziesiątką są też Lamela, Tomasz Lalik, firma rodzinna Państwa Bałdygów i firma ADAMS Adama Sosnowskiego.

Przed uczniami wakacje i tylko o tym teraz myślą. Co dalej? Czy od września wrócą do szkoły? Odpowiedzi na to pytanie nie znają, mają jednak nadzieję, że tak się stanie.

gbg

.