Zakończono prace na cmentarzu wojennym w Juliopolu

0
14

Wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk z przyjemnością informuje, że Gmina Młodzieszyn zakończyła prace remontowe na cmentarzu wojennym w Juliopolu. Warto nadmienić, że dzięki pozyskaniu dodatkowych środków z biura Wojewody Województwa Mazowieckiego zwiększono zakres prac w celu pełnego ukończenie zadania pn. „Wykonanie prac remontowych na cmentarzu wojennym w miejscowości Juliopol”.

Prace polegały na demontażu istniejących betonowych krzyży, a następnie posadowienia nowych, wykonanych z granitu w łącznej ilości  43 szt.  oraz  zamontowaniu 43 szt. nowych tabliczek epitafijnych z grawerem wraz z montażem krawężników granitowych w centralnym polu grobowym. Prace było podzielone na dwa etapy, najpierw Gmina Młodzieszyn pozyskała 50 tys. zł na realizację zadania, która wystarczyła na wymianę 32 szt. krzyży wraz z tabliczkami epitafijnymi. Następnie, dzięki dobrej współpracy z biurem Wojewody Województwa Mazowieckiego udało się pozyskać gminie kolejne 26 tys. zł na wymianę następnych 11 szt. krzyży i tabliczek.

Łącznie na ten cel otrzymaliśmy dotację w wysokości 76 tys. zł z biura Wojewody Województwa Mazowieckiego, stanowiącą 100% kosztów przedsięwzięcia.

– Cieszymy się z kolejnych pozyskanych dotacji z przeznaczeniem na remont cmentarza wojennego w Juliopolu. Cmentarze wojenne są dla nas bardzo ważnym miejscem upamiętniającym żołnierzy poległych w walkach o wolną i niepodległą Polskę. Staramy się podejmować działania oraz współpracę w celu pozyskania środków na remont i utrzymanie miejsc pamięci. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty uzyskaliśmy wsparcie logistyczne oraz naukowe, niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia, za co serdecznie dziękujemy. – dodaje wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk.

.