Zapalmy światełko pamięci

28 grudnia 2020 r. (poniedziałek) mija 79. rocznica zrzutu Cichociemnych ekipy Jacket na las Paulinka–Wszeliwy oraz śmierci w Brzozowie Starym dwóch Cichociemnych: rtm. Mariana Jureckiego ps. „Orawa” i kpt. Andrzeja  Świątkowskiego ps. „Amurat”.

To oni pierwsi spośród 316. Cichociemnych oddali życie za Ojczyznę, za nas, w myśl haseł: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz „Wywalcz jej wolność lub zgiń”.

Po Świętach Bożego Narodzenia, a przed Nowym Rokiem w dniu 28 grudnia 2020r. (w poniedziałek) zapalmy „Światełko Pamięci” na grobie Cichociemnych w kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafialnym w Brzozowie Starym lub przy Obelisku na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym (w miejscu ich śmierci przy drodze nr 577).

Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym nosi zaszczytne imię „Żołnierzy AK Cichociemnych”. Kultywuje idee Cichociemnych – elity polskich żołnierzy II wojny Światowej.

W tym roku Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju nie organizuje grupowej uroczystości „Światełka Pamięci”.

Tym bardziej zwracam się do całej społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, nauczycieli, absolwentów szkoły) i środowiska lokalnego o włączenie się w w/w akcję. Dajmy przykład patriotyzmu najmłodszym, że Pamiętamy.

Światełko Pamięci, chwila ciszy, modlitwa niech będzie wyrazem naszej Pamięci
o bohaterach, którzy pierwsi zginęli z tej formacji przylatując z Anglii, by wspomóc walczący naród polski, a polegli w Brzozowie Starym.

To będzie znak, że Pamiętamy!

Andrzej Grabarek

dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Żołnierzy AK Cichociemnych
w Brzozowie Starym