Zapalmy znicz obrońcom Ojczyzny

0
38

Zapraszamy na obchody 79 rocznicy Bitwy nad Bzurą. Wspólnie uczcijmy pamięć tysięcy żołnierzy broniących polskiej ziemi przed najeźdźcami.

Pierwszy akcent obchodów to akcja „Przyjdź i zapal znicz”. 16 września o 15.00 pod bramą cmentarza wojennego w Trojanowie czekać będziemy na mieszkańców z białymi i czerwonymi zniczami. Zapraszamy każdego, które chce zapalić światło bohaterom września – dzieci, rodziców, seniorów, całe rodziny. Poświęćmy kwadrans i pokażmy, że Sochaczew nie zapomina o ofierze, o najwyższej cenie jaką zapłaciło prawie cztery tysiące polskich żołnierzy.

Na powstałym w 1940 roku cmentarzu wojennym w Trojanowie, na 4400 m2, w zbiorowych mogiłach, złożono szczątki 3693 żołnierzy i oficerów armii Poznań i Pomorze, w tym 20 żołnierzy AK poległych w Bronisławach. Pochowano tu także 142 cywilne ofiary zbrodni niemieckich z okresu okupacji 1939-45 r. Biorąc pod uwagę liczbę poległych, to największy cmentarz wojenny polskiego września.

Najważniejsze uroczystości rocznicowe odbędą się następnego dnia, w poniedziałek 17 września o godz. 12.00 na cmentarzu wojennym w Trojanowie przy al. 600-lecia.

Będzie wykład historyczny Jakuba Wojewody „Ostatnia faza Bitwy nad Bzurą 1939 roku”, msza polowa, celebrowana przez ks. Kazimierza Wojtczaka, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Trojanowie, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci.

Wezmą w nich udział samorządowcy, kombatanci, wojskowi, poczty sztandarowe, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Pół godziny wcześniej, o 11.30,  kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Pamięci znajdującym się przed kościołem w Trojanowie.