Zapraszamy na rekonstrukcję Bitwy pod Gołyminem 1806 r.

0
59

1 września (sobota) 2018 r. Urząd Gminy w Gołyminie i Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne ,,Czwartacy” z Ostrołęki zapraszają do Gołymina na widowisko historyczne, pt. ,,Rekonstrukcja Bitwy pod Gołyminem 1806 r. – Droga do Niepodległości”. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W grudniu przypada 212. rocznica tej bitwy, jaką stoczyły ze sobą w liczbie około 60-ciu tysięcy wojska francuskie i rosyjskie w obecności 4 marszałków francuskich i 2 książąt rosyjskich.

Widowisko rozpocznie się o godz. 13:30 uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny i Poległych Żołnierzy w Bitwie pod Gołyminem w kościele w Gołyminie. Po zakończonej bitwie zostaną złożone kwiaty na grobowcu polskiego patrioty gen. Karola Zielińskiego – oficera epoki napoleońskiej i Powstania Listopadowego. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerują pod pomnik upamiętniający bitwę, gdzie odbędzie się apel poległych. O godz. 15:00 na placu obok Urzędu Gminy nastąpi oficjalne powitanie gości, przemowy i rekonstrukcja Bitwy pod Gołyminem 1806 r., w której weźmie udział ok. 100 rekonstruktorów z Polski i Białorusi w barwnych mundurach napoleońskich. Warto przyjechać w ten dzień do Gołymina i przenieść się choć na chwilę w tamten okres i na żywo poczuć zapach prochu, usłyszeć huk armat oraz komendy wydawane żołnierzom. Dla widzów, którzy przyjadą przygotowana jest pewna niespodzianka, ale o tym dowiedzą się dopiero w dniu widowiska na miejscu Bitwy.

Sponsorem Głównym ,,Rekonstrukcji Bitwy pod Gołyminem 1806 r. – Droga do Niepodległości” jest PKN ORLEN.

 

Dokładnie 26 grudnia 1806 r. w zimowy dzień Francuzi walczyli przeciwko rosyjskiemu zaborcy. O wielkim znaczeniu tej bitwy niech świadczy to, że w Gołyminie walczyło aż 4 marszałków francuskich (Augerau, Davout, Soult, Murat), Napoleon po bitwie w okolicy spędził 3 noce, na cześć tej bitwy nazwano jeden z okrętów francuskich ,,La Golymin’’ (obok okrętów: La Gdansk, La Pułtusk, La Varsovia), a do dzisiaj w jednym z moskiewskich muzeów znajduje się obraz przedstawiający tą bitwę. Ponadto w miejscu pochówku Cesarza Napoleona w Paryżu w Tumie Inwalidów znajdują się wokół Jego trumny na ścianach wyryte nazwy miejscowości związanych z epoką napoleońską. Można tam dostrzec nazwę wsi Garnowo (odległej od Gołymina 2 km), tam toczyły się m. in. zażarte walki z rosyjskim zaborcą. W jednej z francuskich gazet historycznych, bitwa pod Gołyminem obok bitew pod Pułtuskiem, Iławą Pruską i Frydlandem wymieniana jest w gronie tych, które przyczyniły się do powstania w 1807 r. Księstwa Warszawskiego z polską szkołą, polskim wojskiem i polskimi sądami.

Księstwo Warszawskie (1807-1815) z pierwszym swoim Żołnierzem Niezłomnym – Księciem Józefem Poniatowskim było pierwszym udanym niepodległościowym zrywem Polaków po III rozbiorze Polski (1795 r.) przy boku Cesarza Napoleona i dawało nadzieję na odzyskanie w przyszłości pełnej niepodległości przez Polskę.

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów.

Na rozkaz Napoleona! ,,Nie może Ciebie tam zabraknąć!”.