Zasłużone złoto dla kadetów

0
105

W drodze do finału wygrali wszystkie swoje mecze eliminacyjne. W walce o medale stawiani byli w roli faworytów i nie zawiedli. Drużyna kadetów Orkana Sochaczew, prowadzona przez trenera Macieja Misiaka, zdobyła tytuł Mistrzów Polski.

Wcześniejsze złoto, zdobyte przez kadetów Orkana w tym roku w olimpijskiej odmianie rugby 7, było dodatkową motywacją w walce o upragnione trofeum w „piętnastkach”. Formę przed finałem szlifowali w czerwcu na obozie w Zakopanem. Rugbiści Orkana pracowali na zgrupowaniu nad elementami, które w meczach eliminacyjnych szwankowały. Wiele rzeczy udało się poprawić, co udowodnili podczas finałowego turnieju, który został rozegrany w dniach 5-8 lipca w Łodzi, na stadionie KS Budowlani przy ul. Górniczej.

W turnieju zagrało osiem zespołów. Orkan znalazł się w grupie z BBRC Łódź, KS Budowlanymi Lublin i RC Arką Gdynia. Pierwsze spotkanie Orkan zagrał z Brygadą Bałuty Łódź. Mecz był swoistą rozgrzewką, wprowadzeniem w turniej. Sochaczewianie już po pierwszej połowie praktycznie zapewnili sobie zwycięstwo. W drugiej części gry trener Maciej Misiak dał odpocząć szóstce najlepszych rugbistów Orkana i w ich miejsce wprowadził rezerwowych. Zawodnicy z ławki również świetnie dali sobie radę, z minuty na minutę podwyższając prowadzenie. Ostatecznie Orkan zwyciężył różnicą blisko 50 punktów.

Kolejnego dnia przed Orkanem czekał najcięższy pojedynek podczas całego turnieju. Sochaczewscy kadeci zmierzyli się z Budowlanymi Lublin, rywalem bardzo wymagającym i jednym z  pretendentów do tytułu mistrzowskiego. – Budowlani Lublin to doskonały zespół, świetnie przygotowany do turnieju, bardzo waleczny, który wiele razy pokazał swą siłę w grze obronnej. Turniej finałowy rządzi się swoimi prawami i nie ma znaczenia, jakie wyniki osiągaliśmy w meczach eliminacyjnych – mówił przed spotkaniem trener Maciej Misiak.

Szacunek do rywali podziałał na sochaczewskich rugbistów mobilizująco. W pierwszej połowie nie dali Budowlanym szans na zdobycze punktowe. W drugiej odsłonie gry, gdy prowadzili już 12:0 pozwolili rywalom na ugranie siedmiu punktów. Co prawda szybko odpowiedzieli tym samym, ale Budowlani w końcówce spotkania ponownie zanieśli piłkę na pole punktowe bronione przez Orkana i zrobiło się nerwowo. Sochaczewianie przetrwali do ostatniego gwizdka sędziego i tym samym zapewnili sobie awans do finału.

Ostatnie spotkanie fazy grupowej z Arką Gdynia było zatem tylko formalnością. Trener Maciej Misiak ponownie dał pograć zawodnikom z ławki rezerwowych, podczas gdy liderzy drużyny oszczędzali siły na finał. Orkan ponownie, bez większych trudności, sięgnął po zwycięstwo i oczekiwał na pojedynek o złoto.

Sochaczewianie zagrali w finale z ubiegłorocznym Mistrzem Polski – Juvenią Kraków. Jak się później okazało decydująca akcja tego spotkania została przeprowadzona już w pierwszych minutach. Orkan zdobył przyłożenie, którego autorem był Michał Szwarc, po czym dwa punkty z podwyższenia kopnął Igor Kocimski. Kolejne minuty to zachowawcza gra Orkana. Sochaczewianie za wszelką cenę bronili korzystnego wyniku, skupiając całe swoje siły na grze w defensywie. Strategia okazała się słuszna. Gdy sędzia zakończył spotkanie, zapanowała wielka radość i rozpoczęło się świętowanie. Kadeci Orkana Sochaczewa wywalczyli tytuł Mistrzów Polski w rugby piętnastoosobowym!

Dodajmy jeszcze, że piątka zawodników Orkana Sochaczew została wybrana do najlepszej piętnastki turnieju: Sebastian Misiak, Jan Mroziński, Igor Kocimski, Michał Szwarc, Sebastian Kitliński.

Kadeci zrobili swoje, teraz czas na juniorów. W dniach 18-23 lipca w Siedlcach rozpoczną się Mistrzostwa Polski do lat 18. Drużyna piętnastek, prowadzona przez trenera Jakuba Sekleckiego, podobnie jak kadeci, również stawiana jest w gronie faworytów. Rywalami juniorów Orkana będą drużyny: Arki Gdynia, Budowlanych Lublin, KS Budowlanych Łódź, Juvenii Kraków i Lechii Gdańsk.

Skład złotej drużyny kadetów Orkana:
Aleksander Ciurzyński, Mateusz Sobański, Mateusz Panek, Jan Mroziński, Sebastian Misiak, Patryk Romanowski, Cristian Bregu, Michał Szwarc, Sebastian Kitliński, Kacper Getka, Przemysław Dobijański, Dawid Szymerski, Łukasz Łukaszyk, Kacper Wróbel, Oskar Sargowicki, Igor Kocimski, Łukasz Rogowski, Wojciech Kryś, Adam Szwarc, Dawid Zagawa, Ksawery Struss, Kamil Zieliński, Adam Lewandowski, Paweł Szwarc, Filip Szufliński, Patryk Jagodziński, Maciej Misiak (trener), Jan Szwarc (kierownik drużyny) oraz Jakub Sobieraj (fizjoterapeuta).

Wyniki Orkana w MP kadetów
Eliminacje
Orkan Sochaczew – BBRC Łódź 52:3 (33:0)
punkty: Michał Szwarc (15), Igor Kocimski (12), Kamil Zieliński (5), Mateusz Panek (5), Jan Mroziński (5), Łukasz Rogowski (5), Paweł Szwarc (5)
Orkan Sochaczew – Budowlani Lublin 19:14 (7:0)
punkty: Mateusz Sobański (5), Wojciech Kryś (5), Łukasz Rogowski (5), Igor Kocimski (4)
Orkan Sochaczew – Arka Gdynia 26:7 (19:0)
punkty: Sebastian Kitliński (9), Igor Kocimski (7), Wojciech Kryś (5), Łukasz Rogowski (5)
Finał
Orkan Sochaczew – Juvenia Kraków 7:0 (7:0)
punkty: Michał Szwarc (5), Igor Kocimski (2)