Zastąpić rodzinę

0
127

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. 16 kwietnia zorganizowało Dzień Otwarty Rodzicielstwa Zastępczego. Dobra wiadomość jest taka, że zgłosili się pierwsi chętni.

W powiecie mamy 73 rodziny zastępcze, z czego większość to rodziny spokrewnione. To stanowczo za mało – mówi Katarzyna Kajak, dyrektor PCPR. – Zorganizowaliśmy dzień otwarty, aby ewentualnym zainteresowanym przedstawić naszą ofertę, ale także po to, aby mogli oni porozmawiać ze specjalistami, uzyskać niezbędne informacje, nawiązać kontakt z osobami, które są już rodzicami zastępczymi.

Mimo że są pierwsi kandydaci, PCPR nadal poszukuje chętnych.

Jeśli ktoś czuje potrzebę zaopiekowania się dzieckiem lub dziećmi i ma ku temu warunki, zapraszamy do nas. Potrzebne nam nie tylko rodziny zastępcze, jesteśmy zainteresowani także innymi formami współpracy – dodaje Katarzyna Kajak.

Spokrewnione rodziny zastępcze to takie, w których opiekę nad dziećmi przejmuje np. babcia lub ciocia. Powstają one głównie wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba w rodzinie (bo np. rodziców pozbawiono praw rodzicielskich). Tymczasem PCPR chciałby pozyskać takie osoby, które zaopiekują się dziećmi trafiającymi do pogotowia rodzinnego, domu dziecka, czy szpitala. Zanim sytuacja prawna takich dzieci zostanie uregulowana, potrzebna jest rodzina, która stworzy im tymczasowy dom i da poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się bowiem, że nadal wiele dzieci potrzebuje wsparcia z zewnątrz, bo biologiczna rodzina nie potrafi zapewnić właściwych warunków życia.

Podczas spotkania w starostwie na chętnych czekała kadra PCPR, prawnik, psycholog, pracownik socjalny a także osoby mające już doświadczenie w pieczy zastępczej. Jolanta i Stanisław Jagodzińscy z Teresina od 10 lat są rodziną zastępczą, Agnieszka Ryczkowska z Karwowa – od półtora roku. Już niejednokrotnie wychowywane przez nich dzieci trafiły do adopcji, mają dobre domy i nowych rodziców, którzy przyjęli je z otwartymi ramionami.

Z kolei Violetta Bilińska, po 15 latach bycia rodziną zastępczą, od dwóch i pół roku, wraz z partnerem, prowadzi Rodzinny Dom Dziecka w okolicach Mszczonowa. Mieszka w nim obecnie dziewięcioro dzieci w wieku 9-21 lat. Ich dom na wsi, po rozbudowie, ma 300 mkw. i z powodzeniem mieści wszystkich lokatorów (łącznie z rodziną pani Violetty). Podczas spotkania opowiadała, że mimo takiej ilości dzieci w domu, nie ma problemów, bo wszystko zależy od dobrej organizacji życia rodzinnego i podziału obowiązków.

Współorganizatorem dnia otwartego było Stowarzyszenie na rzecz pieczy zastępczej „Stacja Dom”. Powołały je do życia Jolanta Jagodzińska i Agnieszka Ryczkowska. Stowarzyszenie chce propagować i wspierać rodziny zastępcze i ogólnie pomoc dzieciom, organizuje warsztaty, szkolenia dla rodziców zastępczych, nieodpłatne korepetycje dla dzieci, imprezy integracyjne i zachęca do zainteresowania się ideą rodzicielstwa zastępczego.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

Wszelkich informacji na temat rodzin zastępczych udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Sochaczew, ul. M.J.Piłsudskiego 65, tel. 46 864 18 85 oraz Stowarzyszenie „Stacja Dom”, tel. 563 933 077.