Zawisza Czarny nad Bzurą 2019 – podsumowanie

0
30

W sobotę 17 sierpnia Stowarzyszenie „Nasz Zamek” po raz dziewiąty zorganizowało piknik „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Po kilku latach przerwy impreza powróciła na zamkowy Przygródek, tym razem od północnej strony naszej warowni, czyli w rejon nad którym górują relikty baszty Siemowita III. Zmiana lokalizacji wydarzenia nie wpłynęła na frekwencję, która podobnie jak w latach ubiegłych była bardzo zadowalająca.

Za swoisty dodatkowy generator Państwa obecności uznać można dobrą pogodę i brak opadów deszczu, które to stały się już specyficzną tradycją kolejnych edycji pikniku. Co ciekawe, na dziewięć edycji „Zawiszy” zaledwie trzykrotnie nie notowaliśmy przynajmniej mżawki. Nowe miejsce, czyli Park Miejski przy ul. Podzamcze, stworzyło nowe możliwości zaaranżowania przestrzeni. Amfiteatralne, względem placu turniejowego, położenie schodów terenowych pozwoliło naszym gościom wygodnie obserwować znaczną cześć imprezy.

Jak co roku poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół sochaczewskiego zamku staraliśmy się popularyzować historię Sochaczewa, a jednocześnie wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich. Przypomnijmy, że dzięki imprezie od 2011 r. udaje się kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej.

Ponownie największe zainteresowanie publiki wzbudziły wprowadzone nowości. W tym roku kolejnej rozbudowie uległa część fabularna pikniku. Dzięki temu pod basztą Siemowita jeszcze łatwiej można było przenieść się do średniowiecznego Sochaczewa, a tym samym wejrzeć w dworskie intrygi, podziwiać rycerskie walki, czy rzemiosła dawne. Było to możliwe między innymi dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, koordynatorem Szlaku Książąt Mazowieckich. W ramach tych działań o 16:45 z sochaczewskiego zamku na Przygródek uroczyście zstąpił wraz z dworem i drużyną, władający w 1414 r. ziemią sochaczewską, książę mazowiecki Siemowit IV i jego małżonka Aleksandra. Książęca para wraz z mazowieckim rycerstwem i dworem powitała pod zamkiem Zawiszę Czarnego, przybyłego na czele oddziału rycerzy królewskich. Wydarzenie rozpoczęło turniej rycerski zorganizowany na cześć czcigodnego Zawiszy. O laur zwycięzcy walczyli w nim mazowieccy zbrojni razem z królewskimi. Ważną klamrą dla turniejowych potyczek były przygotowane przez zespół Ver Vetustatis pokazy tańców dawnych, które prezentowały zebranym ważny aspekt kultury średniowiecza.

Wyjątkową formę w tym roku przybrała Mobilna Gra dla najmłodszych „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”. Dwa razy więcej konkurencji, malowniczo rozlokowanych na obszarze całego Parku Podzamcze, przyciągnęło rekordową liczbę uczestników. Młodzi miłośnicy historii po pokonaniu wszystkich rycerskich sprawności otrzymywali dyplom oraz nagrodę książkową. Podczas przerwy od walk turniejowych można było wziąć udział w grach i zabawach plebejskich, czyli Nartach Bolka oraz Próbie Saracena. W tym roku zwycięzcy otrzymali unikalne nagrody: kubek, przypinkę i materiałową torbę z logiem imprezy oraz kartonowy model zamku do sklejania. Przy placu turniejowym swe umiejętności prezentowali również historyczni rzemieślnicy: garncarka, kowal, cieśla, tkaczka, a także skryba rekonstruujący średniowieczne skryptorium i prowadzący warsztaty kaligrafii.

Dla zgłodniałych przygotowane zostało stoisko gastronomiczne, na którym za darmo zjeść można było pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, napić się soku z „Tęczowego Ogrodu” oraz spróbować pysznego ciasta. Obok znajdował się namiot organizatora, gdzie była możliwość wybicia sobie pamiątkowej monety, a także nabycia materiałów promocyjnych związanych z historią Sochaczewa i działalnością naszych partnerów, czyli Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Jak co roku przejażdżki konne zorganizowała Stajnia Daisy.

Po zakończeniu turnieju, o godzinie 20:00 zebrani przemieścili się barwnym korowodem, a także przy dźwiękach zespołu L’ombelico del Mondo na Plac Kościuszki, gdzie podobnie jak 605 lat temu Zawisza Czarny wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie po powrocie na plac turniejowy odbyła się grupowa rycerska potyczka w blasku pochodni. Na finał imprezy już tradycyjnie odbyło się ognisko z kiełbaskami, podczas którego barwne dzieje ziemi sochaczewskiej przybliżały „Opowieści zamkowe”.

W ten sposób zakończyła się dziewiąta edycja „Zawiszy”. Jak zawsze nagrodą za podjęty wysiłek okazała się Państwa obecność, za którą jeszcze raz dziękujemy! Ponownie liczymy na kontynuację imprezy w przyszłym roku, tym bardziej że będzie to jej dziesiąta, jubileuszowa edycja. Miejmy zatem nadzieję, że z Zawiszą Czarnym uda nam się w Sochaczewie jeszcze spotkać!

Łukasz Popowski
Prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

Fot. Małgorzata Kazur

> GALERIA ZDJĘĆ <

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

.

 

Partnerzy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Stacja Muzeum w Warszawie,
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie,
Szlak Książąt Mazowieckich,
Poczet Rodowy Ścibora z Koła,
Ver Vetustatis – Zespół Tańca Dawnego,
L’ombelico del Mondo
Stajnia Daisy – Klub Jeździecki,
Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem”.
Hufiec ZHP Sochaczew
Stodoła nad Bzurą

Sponsorzy

P.P.H.U. Żywe Płoty,
Tęczowy Ogród,
Piekarnia 1919 s.c. Kaczmarek.

Patronat medialni

e-Sochaczew.pl,
Radio Sochaczew,
Echo Powiatu,
Ziemia Sochaczewska,
TuSochaczew.pl.