Zawisza Czarny nad Bzurą po raz piąty – podsumowanie pikniku

0
28

22 sierpnia w godzinach 16.30-21.30 Stowarzyszenie „Nasz Zamek” na Wzgórzu Zamkowym po raz piąty zorganizowało historyczny piknik Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Już tradycyjnie aura nie rozpieszczała organizatorów i początek imprezy przywitały opady deszczu. Na szczęście pogoda poprawiła się, a sochaczewianie, szczególnie najmłodsi, odwdzięczyli się Zawiszy, licznie przybywając na ruiny zamku. Impreza odbywała się w ramach Sochaczewskiego Lata, przy dofinansowaniu Gminy Miasto Sochaczew w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.

Imprezę, jak co roku, profesjonalnie poprowadził Łukasz Kowalski z „Naszego Zamku”. Na początek sochaczewianie mieli okazję uroczyście powitać na dziedzińcu zamkowym Zawiszę Czarnego, który jako poseł króla Władysława przybył na dwór księcia Siemowita IV. Na cześć gościa bractwo rycerskie Smocza Kompania zorganizowało niewielki Turniej Rycerski. W jego trakcie publika mogła obserwować pasjonujące potyczki, prowadzące do walki finałowej, w której wyłoniono zwycięzcę. Pomiędzy pojedynkami dorosła część gawiedzi brała udział w grach i zabawach plebejskich w fosie zamkowej. Na zadowolonych zwycięzców trzech konkurencji czekały ciekawe nagrody.

Największą atrakcją dla najmłodszych miłośników wieków średnich była jak zwykle mobilna gra z nagrodami: Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy (której ponownie integralnym elementem był artystyczny projekt Okno Sztuki Marcina Hugo-Badera). W tym roku 65 młodych sochaczewian wyszkoliło się na rycerza podczas tej gry. Tradycyjnie już interesujące warsztaty garncarskie prowadziła Agata Olszacka z Pracowni Sztuk Wszelakich Pod złotym jamnikiem. Pod Wzgórzem Zamkowym przejażdżki konne bryczką i w siodle jak co roku organizowała Stajnia Daisy.

Na zamkowym dziedzińcu pod namiotem Stowarzyszenia „Nasz Zamek” obejrzeć można było ekspozycję plenerową p.t. 5 sezonów badań archeologicznych na Wzgórzu Zamkowym w Sochaczewie, a także otrzymać materiały promujące historię miasta. Na stoisku Gimnazjum nr 2 nauczyciele oraz wolontariusze przygotowali dla chętnych pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem oraz naturalne soki z Tęczowego Ogrodu. Przy kolejnym stanowisku pracownicy sochaczewskiej restauracji McDonald’s rozdawali najmłodszym balony, malowali buźki oraz nagradzali chętnych kuponami zniżkowymi na swoje produkty.

O godzinie 20.00 nadszedł moment kulminacyjny imprezy. W barwnym orszaku Zawisza Czarny w asyście rycerstwa i mieszczan przemieścił się z zamku na plac Kościuszki, by jak w 1414 r. wypowiedzieć wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Podobnie jak w roku ubiegłym pochodowi przewodził zespół L’ombelico del Mondo. Gdy wici zostały rzucone, a ostatnie dźwięki Bogurodzicy wybrzmiały w sercu naszego miasta, średniowieczna parada odpustowa pociągnęła na zamek, gdzie odbył się krótki koncert L’ombelico, a następnie ostatnia potyczka rycerska przy akompaniamencie zespołu. Na zakończenie imprezy zebrani otrzymali poczęstunek, a następnie pierwszy raz w tym roku, w ramach Letnich Gawęd Historycznych, mieli okazję, przy blasku pochodni, wysłuchać opowieści Łukasza Popowskiego o dziejach sochaczewskiego zamku. Niestety w efekcie zakazu Urzędu Miejskiego, związanego z zagrożeniem pożarowym, nie mogliśmy wzbogacić tegorocznej parady elementami pirotechniki i fireshow. Zmuszeni byliśmy również zastąpić grillem ognisko na dziedzińcu zamkowym. Po zakończeniu opowieści przewodnika oraz skonsumowaniu kiełbasek pozostali uczestnicy udali się do domu. Tym samym piąta edycja naszej imprezy przeszła do historii…

W imieniu Stowarzyszenia „Nasz Zamek” chciałbym serdecznie podziękować wszystkim partnerom i sponsorom, dzięki którym organizacja Zawiszy przez te wszystkie lata była możliwa.

Łukasz Popowski

 

Foto: M. Kazur

Więcej zdjęć z imprezy w naszej galerii!

 

Patronat medialny: e-Sochaczew.pl, e-Sochaczew.pl EXTRA, Echo Powiatu, Radio Sochaczew, sochaczew24.info.

 

Partnerzy współtworzący imprezę:

Sponsorzy wspierający imprezę:

 

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi.
Zobacz więcej:

Zawisza Czarny nad Bzurą – Piąte Sochaczewskie Spotkania z Historią

Zawisza Czarny nad Bzurą – Czwarte Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Czwarte Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie

Zawisza Czarny nad Bzurą – Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią

 

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”