Zawisza Czarny nad Bzurą

0
155

W sobotę 19 sierpnia na wzgórzu zamkowym Stowarzyszenie ‘Nasz Zamek” zorganizowało siódmą edycję pikniku Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Mimo początkowo niesprzyjającej pogody wojna Zakonowi Krzyżackiemu została wypowiedziana, podobnie jak 603 lata temu. 

Tym razem, dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich, po raz pierwszy na imprezie pojawił się książę mazowiecki Siemowit IV z małżonką, który na zamku i podejmował Zawiszę. Goście dowiedzieć mogli się o politycznym tle Wojny Głodowej oraz stosunkach księcia z królem Władysławem Jagiełłą i Krzyżakami. Oprócz tego najmłodsi mogli wziąć udział w mobilnej grze terenowej z nagrodami . Dla nieco starszych w zamkowej fosie odbyły się gry i zabawy plebejskie z nagrodami. Oprócz tego w zamkowych pokojach prezentowano rycerskie opowieści o uzbrojeniu oraz pokazy rzemieślnicze, zaaranżowane przez m. in.  skrybę, odlewnika, tokarza, skórnika i garncarkę. Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie rozegrało turniej w, posiadająca średniowieczny rodowód, grę Carcassonne. Jak co roku o przejażdżki konne pod Wzgórzem Zamkowym zadbała Stajnia Daisy. Dodatkowo na stoisku Stowarzyszenia „Nasz Zamek” po raz pierwszy można było wybić sobie pamiątkową monetę. Pokazy walk rycerskich miały charakter niewielkiego turnieju, zakończonego widowiskową potyczką grupową. Finał imprezy stanowiły zaś wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu (podobnie jak 603 lata temu), parada przy oprawie muzycznej grupy Lombelico del Mondo oraz wspólne ognisko.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”.

.