Zawisza Czarny po raz dziesiąty – wspomnienia i podziękowania

0
9

W sobotę 5 września Stowarzyszenie „Nasz Zamek” zorganizowało jubileuszową dziesiątą edycję pikniku „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. W tym roku z uwagi na pandemię COVID-19 impreza odbywała się w późniejszym od zwyczajowego terminie. Do zaistniałych warunków dostosowany został również program wydarzenia. Podobnie jak w ubiegłym roku piknik odbywał się na zamkowym Przygródku, od północnej strony naszej warowni, czyli w rejonie nad którym znajdują się relikty baszty Siemowita III. Nowa lokalizacja wydarzenia nie wpłynęła na frekwencję, która podobnie jak w latach ubiegłych była zadowalająca.

Niemal tradycyjnie podczas pikniku pojawiły się obfite opady deszczu, które jednak nie wpłynęły znacząco na przebieg imprezy. Co ciekawe, na dziesięć dotychczasowych edycji „Zawiszy” zaledwie trzykrotnie nie notowaliśmy przynajmniej mżawki. Jak co roku poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół sochaczewskiego zamku staraliśmy się popularyzować historię Sochaczewa, a jednocześnie wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich. Przypomnijmy, że dzięki imprezie od 2011 r. udaje się kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej.

Ponownie największe zainteresowanie publiki wzbudziła część fabularna pikniku. Dzięki niej pod basztą Siemowita można było przenieść się do średniowiecznego Sochaczewa, a tym samym wejrzeć w dworskie intrygi, podziwiać rycerskie walki, czy rzemiosła dawne. Było to możliwe między innymi dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, koordynatorem Szlaku Książąt Mazowieckich. Na inaugurację pikniku z sochaczewskiego zamku na Przygródek uroczyście zstąpił wraz z dworem i drużyną, władający w 1414 r. ziemią sochaczewską, książę mazowiecki Siemowit IV i jego małżonka Aleksandra. Książęca para wraz z mazowieckim rycerstwem i dworem powitała pod zamkiem Zawiszę Czarnego, przybyłego na czele oddziału rycerzy królewskich. Wydarzenie rozpoczęło turniej rycerski zorganizowany na cześć czcigodnego Zawiszy. O laur zwycięzcy walczyli w nim mazowieccy zbrojni razem z królewskimi. Ważną klamrą dla turniejowych potyczek były przygotowane pokazy tańców dawnych, które przybliżały zebranym ten ważny aspekt kultury średniowiecza. W przerwie od walk turniejowych Grupa Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania” wykonała  pokaz broni palnej z sochaczewskiego arsenału zamkowego pt. „Z artylerią przez wieki”.

Z uwagi na warunki sanitarne nieco inną formę przybrała w tym roku Mobilna Gra dla najmłodszych „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”. Niemniej młodzi miłośnicy historii po pokonaniu wszystkich zadań otrzymywali jak zawsze dyplom oraz rycerską nagrodę. Przy placu turniejowym prezentowane były również rzemiosła dawne. Warsztat garncarski obsługiwany był przez będącą z nami od pierwszej edycji pikniku Pracownię Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem” z Łodzi. Oprócz garncarek w namiocie organizatora była możliwość nabycia materiałów promocyjnych, związanych z historią Sochaczewa oraz działalnością naszego partnera czyli Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Obok rozlokował się również namiot, pod którym nabyć można było dedykowane najmłodszym rycerskie akcesoria, takie jak drewniane mieczyki, łuki, czy tarcze z różnymi herbami w tym książąt mazowieckich czy Zawiszy Czarnego. Jak co roku przejażdżki konne zaaranżowała Stajnia Daisy.
Po zakończeniu turnieju, o godzinie 19:45 zebrani przemieścili się barwnym korowodem, na Plac Kościuszki, gdzie podobnie jak 606 lat temu Zawisza Czarny wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Powrót na plac turniejowy odbył się zwyczajowo w blasku wytworzonych w ramach zadania pochodni. Z okazji jubileuszu na finał imprezy przygotowaliśmy wyjątkowy akcent. Odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu słynnego barda Jacka Kowalskiego, występującego w asyście Klubu Świętego Ludwika. Pieśni rycerskie z XII-XV w. w autorskich przekładach, a także pieśni własne Jacka Kowalskiego oraz staropolska pieśń o bitwie pod Grunwaldem zabrzmiały w wykonaniu Jacka Kowalskiego (koncepcja programu, przekłady, prowadzenie, śpiew, citola, lira średniowieczna), Agnieszki Obst-Chwały (fidel, skrzypce), Tomasz Dobrzańskiego (kierownictwo muzyczne, flety, szałamaje, mandora) oraz Jacka Muzioła (instrumenty perkusyjne). Amfiteatralne, względem placu turniejowego, położenie schodów terenowych w parku przy ul. Podzamcze pozwoliło naszym gościom wygodnie kontemplować poczynania muzyków. Planowany przez nas od wielu lat koncert tych znamienitych artystów stanowił piękną puentę dziesięciu edycji „Zawiszy”.

W ten sposób zakończyła się tegoroczna impreza. Jak zawsze nagrodą za podjęty wysiłek okazała się Państwa obecność, za którą dziękujemy! Była ona tym ważniejsza, z uwagi na pogodę, która jak zwykle nie rozpieszczała. Korzystając z okazji, chcielibyśmy także podziękować za Państwa udział we wszystkich dotychczasowych edycjach „Zawiszy”, jak również wcześniejszych naszych piknikach rycerskich, które za wyjątkiem 2009 r. organizujemy corocznie od 2007 r. Oczywiście liczymy już teraz na kolejne spotkanie z Zawiszą Czarnym w przyszłym roku. Mamy nadzieję, iż ponownie uda się pokonać szereg trudności, by wspólnie z Państwem móc następnie powitać w Sochaczewie najsłynniejszego rycerza polskiego średniowiecza!

Łukasz Popowski
prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*