Zawisza Czarny pod basztą Siemowita

0
46

Zawisza powraca na zamkowy Przygródek! Tym razem z najsławniejszym rycerzem polskiego średniowiecza spotkamy się pod zamkową basztą księcia Siemowita III. 

W sobotę 17 sierpnia w godzinach 16.30 – 21.30 w Parku Miejskim przy ul. Podzamcze Stowarzyszenie „Nasz Zamek” zorganizuje dziewiątą edycję pikniku „Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią”. Dzięki imprezie z powodzeniem od lat udaje się nam kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej. Tak będzie i tym razem!

Oprócz tego jak zwykle wiele niespodzianek, które mamy nadzieję pozwolą choć na chwilę przenieść się do średniowiecznego Sochaczewa. Dzięki temu pod basztą Siemowita można będzie wejrzeć w dworskie intrygi, podziwiać rycerskie walki, czy rzemiosła dawne!

Postaramy się zatem, aby część fabularna imprezy była podobnie rozbudowana i ciekawa jak w ubiegłym roku. Będzie to ponownie możliwe dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich. W ramach tych działań na pikniku po raz kolejny pojawi się władający w 1414 r. ziemią sochaczewską książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą oraz dodatkowe postaci reprezentujące dwór. Ponownie zaprezentowane zostaną również pokazy tańców dawnych. Na inaugurację pikniku, o 16.45 książęca para wraz z mazowieckim rycerstwem i dworem powita w Sochaczewie Zawiszę Czarnego, który przybędzie tu na czele oddziału rycerzy królewskich. Wydarzenie rozpocznie interesującą fabułę pełną teatralnych dialogów i scen, dla których tłem będzie turniej rycerski zorganizowany na cześć czcigodnego Zawiszy. O laur zwycięzcy walczyć w nim będą rycerze mazowieccy z królewskimi gośćmi.

Oprócz tego zaaranżowanych zostanie wiele klimatycznych atrakcji. Najmłodsi wezmą udział w Mobilnej Grze „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”, którą zakończy wręczenie zamkowej nagrody. Dla nieco starszych odbędą się gry i zabawy plebejskie z nagrodami, podczas których śmiałkowie ścigać się będą w Nartach Bolka lub wezmą udział w Pojedynku z Saracenem. Jak co roku prezentowane będą rycerskie opowieści o uzbrojeniu, różnorodne pokazy rzemieślnicze, a także serwowane tradycyjne jadło. Zwyczajowo przejażdżki konne zorganizuje Stajnia Daisy. Dodatkowo na stoisku Stowarzyszenia „Nasz Zamek” będzie możliwość wybicia sobie pamiątkowej monety, a także nabycia materiałów promocyjnych oraz publikacji książkowych związanych z historią Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Po zakończeniu turnieju około godziny 19.45 wszyscy przemieścimy się na Plac Kościuszki, gdzie podobnie jak 605 lat temu Zawisza wypowie wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie po powrocie na plac turniejowy odbędzie się grupowa rycerska potyczka w blasku pochodni, po której sfinalizujemy imprezę ogniskiem z kiełbaskami, wsłuchując się jednocześnie w „Opowieści zamkowe”.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja historii Sochaczewa z okresu Księstwa Mazowieckiego. Nasza organizacja tę misję realizuje m.in. poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół sochaczewskiego zamku. Tym samym staramy się wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich, na którym Sochaczew zajmuje istotne miejsce.

Zapraszamy zatem na ponowne spotkanie z Zawiszą Czarnym w Sochaczewie!

Łukasz Popowski
Prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zawisza Czarny Nad Bzurą – IX Sochaczewskie Spotkania z Historią

Sobota 17.08.2019 r.

Parki Miejski przy ul. Podzamcze w Sochaczewie 16.30 – 21.30

– Uroczyste powitanie Zawiszy Czarnego przez księcia Siemowita IV i księżną Aleksandrę.
– Tańce dawne i elementy życia dworskiego na Książęcym Mazowszu.
– Wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego na Placu Kościuszki.
– Turniej Rycerski na cześć Zawiszy Czarnego.
– Wieczorna grupowa potyczka rycerska.
– Bicie pamiątkowej monety.
– Opowieści o uzbrojeniu.
– Pokazy rzemieślnicze.
– Gry i zabawy plebejskie z nagrodami.
– Mobilna Gra dla najmłodszych z nagrodami „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”.
– Ognisko z kiełbaskami.
– Przejażdżki konne.

Tuż przed imprezą na naszej stronie internetowej naszzamek.pl podany zostanie pełny program tegorocznego „Zawiszy…” z pełną listą partnerów, sponsorów i patronów medialnych.