Zawisza Czarny przybędzie po raz piąty – zaproszenie na piknik

0
17

Zawisza2015_plakat_media

 

Już piąty raz Stowarzyszenie „Nasz Zamek” ma przyjemność zaprosić na historyczny piknik rodzinny Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Motywem przewodnim imprezy jest chęć kultywowania tradycji lokalnej odwołującej się do wydarzenia z 15 lipca 1414 r. Wtedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa, wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej. Piknik odbędzie się 22 sierpnia na Wzgórzu Zamkowym. Impreza odbywa się w ramach Sochaczewskiego Lata oraz przy dofinansowaniu Gminy Miasto Sochaczew, w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.

Jak zwykle podczas pikniku będziemy starali się popularyzować historię Sochaczewa, z okresu złotych czasów Księstwa Mazowieckiego oraz z okresu Staropolskiego. Zwyczajowo szczególną uwagę poświęcimy prezentowaniu dziejów sochaczewskiego zamku – najstarszego i najważniejszego zabytku w naszym mieście. Dlatego też w trakcie imprezy będzie można zwiedzić obiekt z przewodnikiem – jedyny raz w tym roku w wykonaniu Stowarzyszenia „Nasz Zamek”. Istotą Zawiszy jest animacyjny charakter imprezy, sprowadzający się do aktywnego uczestnictwa w wyprawie do dawnego Sochaczewa.

W tym roku zaprezentujemy tradycyjne już elementy programu: Mobilną Grę dla najmłodszych z nagrodami: Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy (której ponownie integralnym elementem będzie artystyczny projekt Okno Sztuki Marcina Hugo-Badera – więcej o projekcie pod Programem imprezy), warsztaty rzemieślnicze, Gry i zabawy plebejskie dla publiczności z nagrodami, przejażdżki konne (Stajnia Daisy) oraz plenerową ekspozycję historyczną Stowarzyszenia „Nasz Zamek”. Pokazy walk rycerskich przybiorą podobnie jak w roku ubiegłym charakter niewielkiego Turnieju Rycerskiego, zaaranżowanego przez Bractwo Rycerskie Smocza Kompania, z okazji przybycia Zawiszy Czarnego do Sochaczewa. Około 20.00 Zawisza Czarny na Placu Kościuszki wypowie wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie, przy akompaniamencie L’ombelico del Mondo uroczyście wprowadzimy Zawiszę na zamek. Dzięki L’ombelico oraz asyście rycerstwa i mieszczan wejście to przybierze ponownie formę średniowiecznej parady odpustowej. Na koniec zaprosimy na Opowieści zamkowe. Zapraszamy do dobrej zabawy w historycznym klimacie!

Łukasz Popowski

Foto: Piotr Miazek

 

Patronat medialny: e-Sochaczew.pl, e-Sochaczew.pl EXTRA, Echo Powiatu, Radio Sochaczew.

 

zawiszaczarny4ptro-42

 

Zawisza Czarny Nad Bzurą – V Sochaczewskie Spotkania z Historią

Sobota 22.08.2015 r.

Wzgórze Zamkowe 16.30 – 21.30

  • Mobilna Gra dla najmłodszych: Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy.
    •    Okno Sztuki (Marcin Hugo-Bader).
    •    Opowieści o uzbrojeniu i zwyczajach w średniowieczu.
    •    Musztra rycerska z udziałem rycerzy oraz dzieci.
    •    Powitanie Zawiszy Czarnego z Garbowa na zamku sochaczewskim (godz. 17.00).
    •    Turniej rycerski na cześć Zawiszy Czarnego (Smocza Kompania).
    •    Gry i zabawy plebejskie dla publiczności w zamkowej fosie.
    •    Wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego na Placu Kościuszki (godz. 20.00).
    •    Pokazy bębniarskie (L’ombelico Del Mondo).
    •    Letnie Gawędy Historyczne – Przewodnik na zamku (Stowarzyszenie „Nasz Zamek”).
    •    Opowieści zamkowe dla publiki.
    •    Pokazy rzemieślnicze (Pracownia Sztuk Wszelakich Pod złotym jamnikiem).
    •    Przejażdżki konne (Stajnia Daisy).
    •    Stoisko z plenerową ekspozycją tematyczną „Stowarzyszenie „Nasz Zamek” Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie.Okno Sztuki – od 2011 r. ten autorski projekt Marcina Hugo-Badera jest realizowany dzięki współpracy z Urzędem Miasta Sochaczew. Okno Sztuki jest tylko z pozoru obiektem mobilnym, a przede wszystkim jest uniwersalną przestrzenią do prezentacji sztuki, w której obszarze mogą być i są prezentowane: wiersze, fotografia, malarstwo, rzeźba, performance, happening, różny język plastyczny, przy pomocy wielu środków wyrazu, z udziałem instalacji, albo interakcji. Okno Sztuki to doskonała idea i promocja artystów w trochę inny sposób. To im pomysłodawca udostępnia przestrzeń sztuki do ich swobodnej interpretacji. To nie tylko działanie na rzecz kultury regionalnej, na rzecz rodzimych twórców, ale przede wszystkim otwarcie na twórców z sąsiednich społeczności. Sztuka może być regionalna, ale warto też pokazywać, skonfrontować z kulturą z sąsiedztwa. Do prezentacji zapraszani są twórcy i artyści nie tylko z terenu ziemi sochaczewskiej, ale i z poza jej granic. Na Zawiszy po raz kolejny…

Partnerzy współtworzący imprezę:

 

 

Sponsorzy wspierający imprezę:

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”.

Zobacz więcej:

Zawisza Czarny nad Bzurą – Czwarte Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Czwarte Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie

Zawisza Czarny nad Bzurą – Trzecie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Drugie Sochaczewskie Spotkania z Historią
Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią – podsumowanie
Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią 

 

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”

 

8161_zd-2 zawiszaczarny4ptro-17-3