Zawisza Czarny walczył po raz szósty

0
44

W sobotę 20 sierpnia sochaczewski zamek po raz szósty odwiedził Zawisza Czarny z Garbowa. W trakcie pikniku Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią Stowarzyszenie „Nasz Zamek” ponownie przygotowało wiele atrakcji, które miały za zadanie, choć na chwilę przenieść zebranych do dawnego Sochaczewa. Co cieszy, licznie przybyła publika świetnie bawiła się w historycznym klimacie. Popularyzując historię Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej organizator starał się w tym roku, wzbogacić również ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich. 

Jak zwykle bardzo ważne okazały się stałe punkty programu Zawiszy, które tym razem zaaranżowane zostały w godzinach 16.30-19.30. Część z nich wprowadzono w zamkowe izby i pokoje, tak aby w trakcie imprezy cały zabytek tętnił życiem. A zatem: w dawnej klatce schodowej zamku zakwaterowało i prezentowało się rycerstwo, w skarbczyku posłuchać można było opowieści o uzbrojeniu i zwyczajach w średniowieczu, w izbie stołowej posilić się, w dwóch pokojach oraz sieni południowego i wschodniego skrzydła zamku obejrzeć pokazy rzemieślnicze (garncarz, skórnik, odlewnik, tokarz) oraz w pokoju wschodniego skrzydła warowni skorzystać z atrakcji dla najmłodszych oferowanych przez animatorów z McDonald’s. Dodatkowo w pozostałościach wieży kaplicznej Wesoła Chata zaaranżowała akcję Sochaczew dzierga dla wcześniaków: pogadamy, podziergamy – spotkania przy szydełku. W rejonie dawnej zamkowej bramy swój namiot wraz z materiałami promocyjnymi oraz ekspozycją plenerową pt. 10 lat działalności Stowarzyszenia „Nasz Zamek”rozlokował organizator imprezy. Stąd również swój początek brała Mobilna Gra dla najmłodszych: Szlak Rycerski – Śladami Młodego Zawiszy, dzięki której można było przeistoczyć się z giermka w prawdziwego rycerza. W ramach Gry Mobilnej Marcin Hugo-Bader zaaranżował w sieni przed skarbcem Okno sztuki, które w tym roku przybrało formę monidła z wyobrażeniem młodego Zawiszy. Po pokonaniu wszystkich konkurencji stu uczestników Szlaku Rycerskiego otrzymało dyplom, nagrodę książkową, a następnie – zgodnie ze starym zwyczajem – zostało pasowanych na rycerza i to przez samego Zawiszę. Obok namiotu Stowarzyszenia znajdowało się również stoisko Szlaku Książąt Mazowieckich, gdzie promowano różne atrakcje turystyczne województwa mazowieckiego. Oprócz tego w zamkowej fosie odbywały się warsztaty łucznicze.

Zasadnicza fabuła pikniku rozpoczęła się tuż po godzinie 17.00, gdy na sochaczewski zamek wraz z rycerstwem uroczyście przybył Zawisza Czarny z Garbowa. Niedługo potem rozpoczęła się musztra rycerska, w tym również z udziałem najmłodszych. Po musztrze zainaugurowano Turniej na dworze księcia Siemowita IV na cześć czcigodnego Zawiszy. Pojedynki rycerskie zgromadziły liczną publikę, wywołując żywe reakcje. Okres pomiędzy walkami umilały gry i zabawy plebejskie z nagrodami, zaaranżowane w zamkowej fosie. O 19.45 nastąpiło przejście publiki z rycerstwem i Zawiszą na Plac Kościuszki, gdzie o 20.00 odbył się kulminacyjny punkt programu, czyli wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez naszego gościa. Potem kolorowy pochód rycerstwa i mieszczan udał się na zamek, gdzie przy pochodniach odbyła się grupowa potyczka rycerska. Po widowiskowym pojedynku pożegnano utrudzone rycerstwo, a następnie odbyło się pieczenie kiełbasek przy ognisku, wzbogacone równoczesną prezentacją Opowieści zamkowych.

Tak zakończyła się szósta edycja Zawiszy. Dziękujemy sochaczewianom za liczne przybycie. To dla nas największa nagroda za podjęty wysiłek. Cieszy również pogoda, która tym razem wyjątkowo nas rozpieszczała, co niewątpliwie przełożyło się na zadowalającą frekwencję. Pozytywny odbiór z Państwa strony zachęca, do podejmowania dalszych wysiłków, celem kontynuowania imprezy w przyszłości.

Łukasz Popowski

Foto: Małgorzata KazurPiotr Miazek

Więcej zdjęć w naszej galerii!

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu: Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi.

Partnerzy współtworzący imprezę:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Urząd Miejski w Sochaczewie,
Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie,
Stacja Muzeum Sochaczew,
Szlak Książąt Mazowieckich,
Smocza Kompania,
Wesoła Kompania,
L’ombelico Del Mondo,
Marcin Hugo-Bader – Okno Sztuki,
Stajnia Daisy – Klub Jeździecki,
Pracownia Sztuk Wszelakich Pod Złotym Jamnikiem,
Wesoła Chata.

Sponsorzy wspierający imprezę:

Restauracja McDonald’s – Wójtówka,
FAST SERVICE GROUP Sp. z o. o.,
TUiR Warta S.A.,
Wega Ubezpieczenia,
Kilen – Jan Kowalski,
Tęczowy Ogród – Gospodarstwo Sadownicze Wasilewscy,
Hurtownia Wędlin SALAMI,
Zakład Przetwórstwa Mięsnego RZEŹNIK,
Drukarnia Colorador,
P. P. H. U. ŻYWE PŁOTY,
Piekarnia 1919 s.c. Kaczmarek,
Restauracja przy Partyzantów.

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”

 

Patronat medialny:

Radio Sochaczew, Tygodnik „Echo Powiatu”, e-Sochaczew.pl.