Zawisza Czarny wygrał wojnę… z pogodą

0
71

W sobotę 18 sierpnia Stowarzyszenie „Nasz Zamek” już po raz ósmy zorganizowało piknik Zawisza Czarny nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Swoistej tradycji stało się zadość i ponownie w trakcie części imprezy padał deszcz. Niesprzyjająca aura nie zaważyła jednak znacząco na frekwencji, gdyż zupełnie jak w latach ubiegłych wielu gości przybyło na zamek przywitać najsłynniejszego rycerza polskiego średniowiecza. Jak co roku poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół pozostałości sochaczewskiej warowni staraliśmy się popularyzować historię Sochaczewa, a jednocześnie wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich. Przypomnijmy, że dzięki imprezie od 2011 r. udaje się kultywować wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej.

Podczas imprezy największe zainteresowanie wzbudziły wprowadzone nowości. W tym roku postanowiliśmy rozbudować część fabularną pikniku, co było możliwe dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, koordynatorem Szlaku Książąt Mazowieckich. W ramach tych działań na imprezie o 16:45 pojawił się, władający w 1414 r. ziemią sochaczewską, książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą. O dodatkowe postacie wzbogacił się też dwór książęcy, dzięki czemu po raz pierwszy w trakcie imprezy zaprezentowane zostały pokazy tańców dawnych. W tym roku fabułę „Zawiszy” zdominowała dworska intryga na książęcym dworze. Na początek Siemowit oraz Aleksandra wraz z mazowieckim rycerstwem i dworem powitali na zamku Zawiszę Czarnego, przybyłego na czele królewskiego wojska. Wydarzenie rozpoczęło cykl teatralnych scen, pełnych interesujących dialogów, dla których tłem stał się turniej rycerski zorganizowany na cześć czcigodnego Zawiszy. Walkę o laur zwycięzcy rozstrzygnęli w nim między sobą rycerze mazowieccy oraz królewscy.

Podczas przerwy od walk turniejowych w zamkowej fosie można było wziąć udział w grach i zabawach plebejskich. Mimo deszczu o nagrody walczyła rekordowa liczba uczestników. Niezwykle istotne okazały się stałe punkty programu „Zawiszy”, zaaranżowane w godzinach 16.30-19.30. Podobnie jak w roku ubiegłym część z nich wprowadzono w zamkowe izby i pokoje, tak aby w trakcie imprezy cały zabytek tętnił życiem. W dawnej klatce schodowej zamku prezentowało się rycerstwo, w skarbczyku posłuchać można było opowieści o uzbrojeniu i przymierzyć jego elementy, zaś w izbie stołowej zjeść kluski rycerskie, czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem. W dwóch pokojach południowego skrzydła zamku swe umiejętności prezentowali historyczni rzemieślnicy: kowal, cieśla, garncarka, tkaczka, a także skryba już po raz drugi rekonstruujący średniowieczne skryptorium i prowadzący warsztaty kaligrafii. W pokoju i sieni wschodniego skrzydła warowni rozlokowanych zostało część punktów Mobilnej Gry „Szlak Rycerski – Śladami Młodego Zawiszy”. Jej początek znajdował się pod namiotem organizatora, który ustawiony został w rejonie dawnej zamkowej bramy. Po pokonaniu wszystkich konkurencji uczestnicy Gry (a była ich w tym roku rekordowa liczba) otrzymywali dyplom oraz nagrodę książkową. W miejscu tym można było również zaopatrzyć się w materiały promocyjne oraz publikacje związane z historią Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Tutaj też ponownie wybijana była pamiątkowa moneta pikniku, co cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników. Dodatkowo w zamkowej fosie odbywały się warsztaty łucznicze, zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 6 w Sochaczewie. Zwyczajowo na Przygródku, podle dawnego mostu zamkowego, przejażdżki konne zaaranżowała Stajnia Daisy. Tam też dzięki Arenie Walk „RagnarOK!” najmłodsi śmiałkowie po raz pierwszy w Sochaczewie mogli wcielić się samodzielnie w wojownika i walczyć jak dawniej.

Po rozstrzygnięciu pojedynków turniejowych między rycerstwem mazowieckim, a królewskim uczestnicy pikniku wraz z Zawiszą udali się korowodem na Plac Kościuszki. Około 20.00 na sochaczewskim Rynku, podobnie jak 604 lata temu, Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie, po powrocie na zamek, odbyła się grupowa potyczka rycerska w blasku pochodni, po której można było sobie usmażyć na ognisku kiełbaskę, jednocześnie słuchając „Opowieści zamkowych”.

W ten sposób zakończyła się ósma edycja „Zawiszy”. Mimo, iż aura po raz kolejny nas nie rozpieszczała, nagrodą za podjęty wysiłek okazała się ponownie Państwa obecność, za którą dziękujemy! Jak zawsze mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować imprezę w przyszłym roku.

Łukasz Popowski
Prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

Fot. Małgorzata Kazur

 

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”.

Partnerzy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Urząd Miejski w Sochaczewie,
Szkoła Podstawowa nr 6 w Sochaczewie,
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Stacja Muzeum w Warszawie,
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie,
Szlak Książąt Mazowieckich,
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej,
Smocza Kompania,
Ver Vetustatis – Zespół Tańca Dawnego,
Stajnia Daisy – Klub Jeździecki,
Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem”,
Arena Walk „RagnarOK!”

Sponsorzy

Restauracja McDonald’s – Wójtówka,
P.P.H.U. Żywe Płoty,
Piekarnia 1919 s.c. Kaczmarek.

Patronat medialny

e-Sochaczew.pl,
Radio Sochaczew,
Echo Powiatu,
Ziemia Sochaczewska,
TuSochaczew.pl.