Zawisza przybędzie na dwór księcia Siemowita IV!

0
126

W sobotę 19 sierpnia w godzinach 16.30 – 21.30 na Wzgórzu Zamkowym Stowarzyszenie „Nasz Zamek” zorganizuje siódmą edycję pikniku Zawisza Czarny Nad Bzurą – Sochaczewskie Spotkania z Historią. Głównym celem imprezy od jej początków jest popularyzacja historii Sochaczewa z okresu Księstwa Mazowieckiego. Nasza organizacja tę misję realizuje m.in. poprzez tworzenie wartościowych atrakcji wokół sochaczewskiego zamku. Tym samym staramy się wzbogacać ofertę Szlaku Książąt Mazowieckich, na którym Sochaczew zajmuje istotne miejsce. Przypomnijmy, że dzięki imprezie kultywujemy wydarzenie z 15 lipca 1414 r., kiedy to w Sochaczewie Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano Wojny Głodowej.

Tym razem, dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich, po raz pierwszy na imprezie pojawi się książę mazowiecki Siemowit IV, który na zamku będzie witać i podejmować słynnego Zawiszę. Dowiemy się nieco więcej o politycznym tle Wojny Głodowej oraz stosunkach księcia z królem Władysławem Jagiełłą i Krzyżakami. Oprócz tego ponownie przygotujemy wiele klimatycznych atrakcji. Najmłodsi wezmą udział w Mobilnej Grze z nagrodami Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy, którą zakończy pasowanie na rycerza dokonane przez samego Zawiszę. Dla nieco starszych w zamkowej fosie odbędą się gry i zabawy plebejskie z nagrodami. Oprócz tego w zamkowych pokojach zaprezentujemy: rycerskie opowieści o uzbrojeniu oraz pokazy rzemieślnicze, zaaranżowane przez odlewnika, tokarza, skórnika i garncarkę. Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie w jednym z pomieszczeń warowni rozegra turniej w grę Carcassonne. Jak co roku przejażdżki konne pod Wzgórzem Zamkowym zorganizuje Stajnia Daisy. Dodatkowo na stoisku Stowarzyszenia „Nasz Zamek” po raz pierwszy będzie można wybić sobie pamiątkową monetę, a także pobrać inne materiały promocyjne. Pokazy walk rycerskich przybiorą podobnie jak w latach ubiegłych charakter niewielkiego Turnieju Rycerskiego, zaaranżowanego przez Bractwo Rycerskie Smocza Kompania. O 17.00 razem z księciem Siemowitem i rycerstwem uroczyście powitamy na zamku Zawiszę, a około 20.00 nasz gość – podobnie jak 403 lata temu – wypowie na Placu Kościuszki wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Następnie wszyscy wezmą udział w średniowiecznej paradzie kuglarskiej na zamek, gdzie odbędzie się grupowa rycerska potyczka przy pochodniach. Zapraszamy do dobrej zabawy w historycznym klimacie!

Łukasz Popowski
Foto: Małgorzata Kazur, Piotr Miazek

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie dofinansowane w otwartym konkursie ofert dotyczącym realizacji zadań publicznych Gminy Miasto Sochaczew z zakresu „Programu współpracy Miasta Sochaczewa z organizacjami pozarządowymi”.

 

 

Zawisza Czarny Nad Bzurą – VII Sochaczewskie Spotkania z Historią

Sobota 19.08.2017 r.
Wzgórze Zamkowe 16.30 – 21.30:

•    Uroczyste powitanie przez księcia Siemowita IV Zawiszy Czarnego na Zamku.
•    Wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego na Placu Kościuszki.
•    Turniej Rycerski na cześć Zawiszy Czarnego.
•    Średniowieczna parada kuglarska.
•    Opowieści o uzbrojeniu i zwyczajach w średniowieczu.
•    Pasowanie na rycerza.
•    Pokazy rzemieślnicze.
•    Gry i zabawy plebejskie z nagrodami w zamkowej fosie.
•    Mobilna Gra dla najmłodszych: Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy.
•    Przejażdżki konne.
•    Turniej w grę Carcassonne

Stowarzyszenie „Nasz Zamek”

.