Zawód dla Ciebie – Technik żywienia i usług gastronomicznych w Iwaszkiewiczu

Jeśli chcesz przeżyć przygodę ze sztuką kulinarną, cenisz zdrowy styl życia i odżywiania, interesuje Cię gastronomia, lubisz „kuchenne rewolucje” w tej szkole sukcesy kulinarne są w zasięgu Twoich możliwości.  Z nami poznasz potrawy kuchni polskiej oraz  kuchni świata. Technik żywienia i usług gastronomicznych to interdyscyplinarny zawód dla dziewcząt i chłopców, którzy w przyszłości chcą pracować w branży usługowo – żywieniowej, zawód łączący umiejętności kucharza, dietetyka i menedżera gastronomii.

W 5 letnim technikum kształcącym przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe, skonfrontujesz marzenia z rzeczywistością, mimo młodego wieku, staniesz się specjalistą w danej dziedzinie, zdobędziesz zawód liczący się na rynku pracy, a jeśli będziesz kontynuował dalszą naukę na studiach będzie Ci dużo łatwiej. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu w procesie nauczania profesjonalnego sprzętu w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych: gastronomicznej i obsługi konsumenta.

Czego uczy się w szkole technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach przedmiotów teoretycznych i praktycznych?

 

v  sporządzania  potraw i napojów zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia;

v  oceny jakościowej żywności oraz jej przechowywania;

v  zasad dietetyki;

v  układania jadłospisów, obliczania  ich wartości kalorycznej;

v  planowania  i organizacji żywienia w gastronomii  oraz żywienia rodziny;

v  nowatorskiego serwowania potraw i aranżacji stołów,

v  zasad prawidłowej obsługi konsumenta

v  odkrywania tajników food design’u w sztuce kulinarnej

v  urządzania zakładu gastronomicznego

v  języka obcego w gastronomii.

v  aktywnego zachowania się na rynku pracy;

v  prowadzenia własnej działalności gospodarczej;

v  odbywa 8-tygodniową praktykę zawodową podzieloną na dwie tury organizowaną przez szkołę w klasie III i IV w renomowanych w prestiżowych  hotelach w Warszawie m.in. Sheraton, Bristol, Westin, Novotel, MercureRadisson.

 

Przedmiot realizowany w zakresie rozszerzonym – język obcy 

Oprócz praktyk zawodowych uczeń technikum żywienia i usług gastronomicznych zdobędzie dodatkowe doświadczenie zawodowe biorąc udział w innowacjach pedagogicznych „ SZKOLNE BISTRO” oraz „CATERING DIETETYCZNY”, które mają na celu przygotowanie do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie małego zakładu gastronomicznego, weryfikacji własnych planów zawodowych i  edukacyjnych oraz kształtowanie niezbędnych postaw i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.

 

Jakie kwalifikacje uzyskuje technik żywienia i usług gastronomicznych?

v  HGT.02.  Przygotowanie i wydawanie dań. (Egzamin pod koniec II semestru klasy trzeciej).

v  HGT.12.  Organizacja żywienia i usług gastronomicznych. (Egzamin pod koniec I semestru klasy piątej).

 

Po zdaniu egzaminu z obu kwalifikacji i ukończeniu szkoły uzyskasz tytuł zawodowy – technik żywienia i usług gastronomicznych. Po uzyskaniu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz zdaniu egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych otrzymasz świadectwo dojrzałości.

Egzamin zawodowy jest dla ucznia technikum obowiązkowy. Nie przystąpienie do egzaminu oznaczać będzie brak promocji do klasy programowo wyższej. Uczeń, który  w technikum uzyska kwalifikacje zawodowe będzie z kolei korzystał z preferencji na maturze – nie musi zdawać przedmiotu dodatkowego.

Co dalej…?

Uzyskując tytuł zawodowy technika żywienia i usług gastronomicznych będziesz miał możliwość  zatrudnienia na różnych stanowiskach w gastronomii i hotelarstwie, min. przy obsłudze konsumenta, przygotowaniu posiłków, organizacji imprez okolicznościowych. Przed Tobą zatem możliwość podjęcia pracy w restauracjach, kawiarniach, barach, pizzeriach, cukierniach, lodziarniach, hotelach, pensjonatach, sanatoriach, firmach cateringowych jako:

v  kucharz

v  kelner,

v  barman

v  barista

v  dietetyk

v  sommelier

v  manager restauracji lub gastronomii hotelowej

v  organizator usług cateringowych lub pracownik firmy cateringowej

v  organizator imprez okolicznościowych

v  doradca w zakresie prawidłowego żywienia

Możesz również spróbować swoich sił zakładając własną działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych.  Jako absolwent technikum możesz także kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich w SGGW, Wyższych Szkołach Gastronomii, Hotelarstwa i Turystyki, na Uniwersytetach Przyrodniczych, Rolniczych, Medycznych studiując technologię żywności, dietetykę, żywienie człowieka, nowoczesne zarządzanie w gastronomii, hotelarstwo i turystykę lub realizować własną ścieżkę kariery zawodowej w wybranej specjalności.

 

Serdecznie zapraszamy do nauki w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie w roku szkolnym 2020/2021