Zawody sportowo–pożarnicze w Iłowie

0
234

9.09.2017 roku na boisku sportowym w Iłowie odbyły się zawody sportowo–pożarnicze. Podkreślenia wymaga fakt, że takie zawody organizowane są cyklicznie pełniąc istotną rolę w przygotowaniu członków ochotniczych formacji straży do działań ratowniczych. Ich celem ponadto jest: mobilizowanie strażaków do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, ocena ich wyszkolenia pożarniczego oraz popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej i wreszcie przygotowanie do startu w zawodach wyższego szczebla.

Na udział w tegorocznych zawodach zdecydowały się 4 drużyny: OSP Iłów, OSP Brzozów, OSP Giżyce i OSP Suchodół. Zmierzyły się one w 2 konkurencjach: sztafecie sportowej i ćwiczeniu bojowym. Rywalizacja zgłoszonych drużyn była zacięta i wyraźnie wszystkim ich uczestnikom zależało na wysokiej lokacie. Ostatecznie jednak startujące jednostki ukończyły zawody w następującej klasyfikacji:
I miejsce – OSP Brzozów, II – OSP Giżyce, III – OSP Iłów, IV –  OSP Suchodół.

Puchary, dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestniczących drużyn ufundował Wójt gminy Iłów, który był jednocześnie współorganizatorem zawodów obsługiwanych przez PSP w Sochaczewie. Za sędziowanie odpowiedzialny był młodszy brygadier Maciej Bieńczyk, który wspólnie z wyznaczonymi strażakami PSP czuwał nad ich przebiegiem.

Pierwsza nagroda i cały splendor wynikający z wygranej przypadł OSP Brzozów, która jako zwycięzca zawodów gminnych będzie następnie reprezentowała gminę Iłów na Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Rybnie.

Podczas zawodów po raz pierwszy prezentowany był nowy samochód bojowy, w który nie dawniej jak 8.09.2017 została wyposażona OSP Iłów. Podkreślenia wymaga fakt, że jednostka bardzo długo ubiegała się o ten samochód, a na drodze tych starań napotykała wiele przeszkód, w tym zarówno finansowych, jak i nieprzychylność wielu osób pełniących funkcje publiczne. Posiadanie nowego samochodu na wyposażeniu jednostki stało się jednak faktem i jak podkreśla jej prezes taki sprzęt w dyspozycji jednostki znajduje się po raz pierwszy w jej 107 letniej historii.

Musiał upłynąć zatem cały wiek, by jednostka doczekała się wyposażenia, którego znaczenie jest niepodważalne – ma ono służyć poprawie bezpieczeństwa całego społeczeństwa gminy i tak naprawdę nie wiadomo kto i kiedy będzie musiał z tego wyposażenia skorzystać (oby nie).