Zdarzyło się 17 września w Iłowie….

0
68

80 lat temu we wrześniu 1939 r. na terenie gminy Iłów rozegrała ostatnia karta krwawej bitwy nad Bzurą. 17 września pod Iłowem toczyły się zażarte walki  między polskimi żołnierzami Armii „Poznań” i „Pomorze” a hitlerowskim najeźdźcą. Nasza osada była wielokrotnie bombardowana przez niemieckie lotnictwo. Ginęli żołnierze i cywile, płonęły domy i zagrody.

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego podjęto szereg inicjatyw, aby upamiętnić te wydarzenia. Dowódcy i żołnierze walczący w bitwie nad Bzurą stali się bohaterami godzin wychowawczych, nauczyciele  z dziećmi odwiedzali cmentarz wojenny w Iłowie, aby oddać hołd bohaterom, którzy polegli na naszej ziemi  w obronie ojczyzny.

17 września 2019 r. o  godz. 830. delegacja  naszej szkoły z dyrektor Renatą Majewską oraz pocztem sztandarowym udała się pod pomnik generała Franciszka Seweryna Włada, który znajduje się przy kościele parafialnym. Uczniowie klas ósmych pod kierunkiem Jolanty Kraśniewskiej przygotowali krótki apel pamięci Na podstawie wspomnień świadków przypomnieli, co dokładnie wydarzyło się w Iłowie i okolicach  przed osiemdziesięciu laty. Modlitwę w intencji poległych poprowadził ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki. Uroczystość zakończyła się wspólnym złożeniem kwiatów przez delegacje: szkolną i gminną.

Jeszcze tego samego dnia w szkole przez radiowęzeł ósmoklasiści nadali audycję skierowaną do wszystkich uczniów. Wytłumaczyli młodszym kolegom, czym jest rocznica 17 września dla Polaków. Mówili o agresji Niemiec i ZSRR na Polskę oraz oddali hołd poległym w bitwie nad Bzurą.

                                                                                                    Renata Jachowicz

.