Zebrali ponad sto worków śmieci

0
67

To głównie sąsiedzka akcja, lecz po jej nagłośnieniu włączyli się w nią również inni mieszkańcy miasta. W niedzielne przedpołudnie 17 maja blisko 30 osób zebrało się przy ul. Księżycowej i wyruszyło zbierać śmieci na terenie lasu między ul. Powstańców Warszawy, Smolną i Mokasem.

Inicjatorką akcji była Natalia Ciura. – Wspólnie z koleżanką Karoliną Szymańską mieszkamy na dwóch skrajach lasu i wychodzimy do niego na spacery z psami. Na początku same zbierałyśmy śmieci. Po jakimś czasie próbowałyśmy zachęcić do tego też okolicznych mieszkańców.

Wydarzenie na portalu Facebook „Czysty Las – Śmieci Out!” pozwoliło na dotarcie do większej liczby odbiorców. Grupa wolontariuszy spotkała się w niedzielne przedpołudnie.

Przez ostatnie dziesięciolecia ten las stał się praktycznie dzikim wysypiskiem śmieci. Tam gdzie kiedyś były doły, teraz są nawet trzymetrowe góry śmieci. Tak naprawdę zebraliśmy tylko wierzchnią warstwę. Następnym razem, a planujemy powtórzyć akcję jesienią, przydałby się nam jakiś cięższy sprzęt, jak koparka. Zebraliśmy ponad sto worków. Znaleźliśmy w lesie takie rzeczy jak: telewizor, części samochodowe, kawałki azbestowego dachu, liczne materiały budowlane. Natrafiliśmy też na ogromną folię przemysłową, przykrywa się taką na przykład uprawy truskawek. Musieliśmy ją pociąć, w kawałkach zajęła nam 10 worków – mówi Natalia Ciura.

Partnerem akcji sprzątania lasu w Chodakowie był Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, który zapewnił worki na odpady, a w poniedziałek na jego zlecenie firma śmieciowa dostarczy kontener i zabierze zebrane w lesie śmieci.

.