Zełenski pochwalił niemiecką obietnicę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,7 mld euro

Prezydent Wołodymyr Zełenski okrzyknął Niemcy „prawdziwym przyjacielem i niezawodnym sojusznikiem” po tym, jak Niemcy ogłosiły dodatkowe 2,7 mld euro pomocy wojskowej dla Ukrainy i budowę fabryki broni w tym kraju.

Niedzielna wizyta Zełenskiego w Niemczech oznacza znaczną poprawę stosunków dwustronnych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., którą Niemcy oskarżyły o zmniejszenie poparcia dla Ukrainy na początku wojny.

Zełenski spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i innymi urzędnikami dzień po podróży do Rzymu na spotkanie z włoskimi przywódcami i papieżem Franciszkiem. Zełenski miał również przybyć do Paryża w niedzielę na niespodziewane spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem. To już druga taka wizyta we Francji ukraińskiego prezydenta, który w lutym odwiedził Paryż na wspólne spotkanie z Macronem i Scholesem.

Niemcy, które w styczniu zdecydowały się wysłać na Ukrainę dwa czołgi Leopard 2, ogłosiły w sobotę, że dostarczą Ukrainie dodatkowe uzbrojenie o wartości 2,7 mld euro. Według niemieckiego Ministerstwa Obrony Berlin przekazał od 2022 r. pomoc wojskową w wysokości 4,2 mld euro.

Niemiecki producent broni ciężkiej Rheinmetall ogłosił w sobotę, że buduje na Ukrainie fabrykę do naprawy i serwisu czołgów w ramach joint venture z państwową grupą zbrojeniową Ukroboronprom.

Dostawy obejmują 18 haubic samobieżnych, cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM, 30 starszych czołgów podstawowych Cheetah 1 i 20 bojowych wozów piechoty Marder oraz amunicję artyleryjską. W poście na Twitterze Zełenski nazwał umowę „największym pakietem pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę” i powiedział, że niemiecki sprzęt „ratuje życie Ukraińców i przybliża nas do zwycięstwa”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem w Rzymie © Vatican Media/AFP/Getty Images

Odzwierciedlając poprawę stosunków, minister obrony Boris Pistorius powiedział, że Niemcy pomogą „tak długo, jak będzie to konieczne” w zakończeniu „wojny Rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu”. W kwietniu ubiegłego roku Steinmeier unikał przyznania się, że nie życzyłby sobie wizyty na Ukrainie, mimo że w październiku prezydent Niemiec spotkał się z prezydentem Ukrainy w Kijowie.

READ  Warriors-Lakers Game 3 aktualizacje na żywo, składy, raport kontuzji, jak oglądać, kanał telewizyjny

Armin Papperger, dyrektor naczelny Rheinmetall, powiedział w sobotę, że niemiecki producent broni będzie „wspólnie wytwarzał wybrane produkty Rheinmetall na Ukrainie” z Ukroboronpromem.

W niedzielę Zełenski i Scholz udali się do zachodnioniemieckiego Akwizgranu, gdzie prezydent Ukrainy i jego rodacy zostali uhonorowani nagrodą za osiągnięcia w budowaniu jedności europejskiej.

Nocny lot Zełenskiego do Berlina nastąpił, gdy siły rosyjskie rozpoczęły naloty na zachodnie miasto Tarnopol, w którym mieszka duet muzyki elektronicznej Tvorchy, który reprezentował Ukrainę w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Tegoroczna Eurowizja, którą w zeszłym roku wygrała ukraińska Orkiestra Kałusz, ze względów bezpieczeństwa odbyła się w Liverpoolu w Anglii, a nie na Ukrainie.

Walki nasiliły się wokół wschodniego miasta Bagmut, które siły rosyjskie próbują zdobyć od ponad dziewięciu miesięcy, a rzecznik Ministerstwa Obrony Moskwy Igor Konashenkov powiedział w niedzielę, że jeden z jego pułkowników został zabity w mieście, a drugi w osobnej przód. Wojna.

Zełenski przybył do Berlina po podróży do Rzymu, gdzie spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Giorgią Meloni, którzy poinformowali, że Rzym zatwierdził 10-punktowy plan pokojowy Kijowa.

Włochy, które podpisały z Zełenskim wspólną deklarację popierającą starania Ukrainy o przystąpienie do sojuszu wojskowego UE i NATO, przekazały Ukrainie od początku konfliktu około 1 mld euro pomocy wojskowej i humanitarnej, w tym systemów obrony powietrznej Samp-T.

Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem, krytykowanym przez część Ukraińców za niechęć do otwartego potępienia Rosji za inwazję na pełną skalę. Papież Franciszek zaskoczył wielu, gdy na początku maja powiedział dziennikarzom, że odbywa tajną „misję pokojową”.

Powiedział, że jest wdzięczny za zainteresowanie papieża losem Zełenskiego Ponad 19 000 ukraińskich dzieci Zabrany do Rosji wezwał papieża Franciszka, by liczył na poparcie Rosji dla 10-punktowego planu pokojowego dla Ukrainy. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w tym roku nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, powołując się na przymusową deportację ukraińskich dzieci.

READ  Szokujący śnieg, deszcz, wiatr ratunkowy

„Nie może być równości między ofiarą a agresorem” – powiedział ukraiński prezydent. „Mówiłem o naszej formule pokoju jako o jedynym skutecznym środku sprawiedliwego pokoju. Zaproponowałem jego realizację.

Dodatkowe raporty Giuliany Ricozzi w Rzymie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *