KIJÓW, 5 kwietnia (Reuters) – Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Warszawie podziękował Polsce za „historyczną” pomoc w uzyskaniu poparcia Zachodu dla Ukrainy i powiedział, że wojska ukraińskie wciąż walczą o przyczółek na wschodzie, ale mogą się wycofać, jeśli zaryzykują odcięcie wyłączony. Wyłączony.
Polska dostarczyła kluczową broń do Kijowa od czasu inwazji Rosji i przyjęcia milionów ukraińskich uchodźców. Podczas wizyty Zełenskiego Warszawa zapowiedziała, że wyśle do Kijowa jeszcze 10 myśliwców MiG oprócz czterech już dostarczonych.
Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że Warszawa pracuje również nad zapewnieniem dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na szczycie NATO w stolicy Litwy Wilnie w lipcu.
„… to wzmocni zdolności militarne Ukrainy” – powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.
Zełenski powiedział, że wojska ukraińskie stanęły w obliczu bardzo trudnej sytuacji w Pakmucie i że Kijów podejmie „odpowiednie” decyzje w celu ich ochrony, jeśli grozi im odcięcie przez rosyjskie siły inwazyjne.
Powiedział, że siły Kijowa w Bagmut czasami nieznacznie posuwały się naprzód tylko po to, by zostać odepchniętym przez siły rosyjskie, ale pozostały w mieście. „Jesteśmy w Bagmucie, a wróg go nie kontroluje” – powiedział Zełenski.
Pakmut, w okupowanej głównie przez Rosję prowincji Donieck na Ukrainie, okazała się jedną z najkrwawszych i najdłuższych bitew rosyjskiej inwazji, która trwa już 14 miesięcy. Siły Kevina poniosły ciężkie straty po obu stronach, a miasto, ośrodek wydobywczy i transportowy, legło w gruzach po miesiącach walk ulicznych i bombardowań.
„Dla mnie bardzo ważne jest, aby nie stracić naszych żołnierzy i oczywiście, jeśli istnieje ryzyko utraty naszego personelu z powodu bardziej gorących wydarzeń i okrążenia – oczywiście właściwe decyzje w tym zakresie zostaną podjęte przez tamtejszych generałów”. — powiedział Zełenski.
Wspomina o pomyśle wycofania się.
Ukraińscy dowódcy wojskowi podkreślili znaczenie utrzymania Bagmutu i innych miast przed spodziewanym kontratakiem.
Najemnicy z Grupy Wagnera – która przewodziła atakowi na Pakmut – twierdzili, że zajęli centrum miasta w weekend, czemu zaprzecza Kijów.
Amerykański Instytut Badań Bojowych poinformował, że myśliwce Wagnera ruszyły na Bagmut i mogą kontynuować atak na zachód przez gęste obszary miejskie, aby skonsolidować kontrolę nad centrum miasta.
Reuters nie mógł zweryfikować raportów z pola bitwy.
Gra w chińską kartę
Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Chiny już drugi rok po tym, jak on i prezydent USA Joe Biden zgodzili się zaangażować Pekin w przyspieszenie rosyjskiej ofensywy na Ukrainę.
Chiny wezwały do kompleksowego zawieszenia broni i określiły swoje stanowisko w konflikcie jako „neutralne”, pomimo tego, że dwaj zobowiązali się do partnerstwa „bez ograniczeń” tuż przed inwazją.
Zarówno Macron, jak i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen, która zastąpiła go w Pekinie, powiedzieli, że chcą wezwać Chiny do wykorzystania swojego wpływu na Rosję w celu zaprowadzenia pokoju na Ukrainie. .
Stany Zjednoczone i NATO poinformowały, że Chiny rozważają wysłanie broni do Rosji, czemu Pekin zaprzeczył.
Jakakolwiek śmiercionośna pomoc ze strony Chin dla Rosji w jej wojnie na Ukrainie byłaby „historycznym błędem o głębokich implikacjach” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli w środę.
’ramię w ramię’
Polska odegrała dużą rolę w przekonaniu zachodnich sojuszników do zaopatrzenia Ukrainy w czołgi bojowe i inną ciężką broń, co pomogło ograniczyć, a czasem odwrócić rosyjskie postępy.
„Staliście ramię w ramię z nami i jesteśmy za to wdzięczni” – powiedział Żeleński po tym, jak Duda wręczył mu najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. „Wierzę, że są to historyczne więzi, historyczna decyzja i historyczna siła między naszymi krajami”.
Duda wyraził nadzieję, że Ukraina wyjdzie zwycięsko z tego konfliktu. „Nie mamy wątpliwości, że wasze postępowanie ratuje Europę przed zalewem rosyjskiego imperializmu”.
Zełenski zapraszał polskie firmy do przyjazdu na Ukrainę jeszcze przed końcem wojny, aby zyskać lepszą pozycję na ukraińskich rynkach i przyspieszyć powojenną odbudowę.
We wtorek Stany Zjednoczone obiecały rządowi Zełenskiego pomoc wojskową w wysokości 2,6 miliarda dolarów, w tym trzy radary do obserwacji powietrza, rakiety przeciwpancerne i ciężarówki z paliwem.
Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ambasada Moskwy w Waszyngtonie oskarżyła Stany Zjednoczone o chęć przeciągania konfliktu tak długo, jak to możliwe.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał w telegramie, że myśliwce MiG z Polski „znacząco wzmocnią naszą obronę, pozwolą nam uczynić nasze niebo bezpieczniejszym, uratować życie naszych obywateli i zmniejszyć zniszczenia spowodowane przez rosyjskie ataki”.
Zachód zwiększył pomoc, ponieważ siły ukraińskie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim na wschodzie, chociaż nie ogłoszono, kiedy dokładnie się rozpocznie.
Hiszpania twierdzi, że sześć czołgów Leopard 2A4, które obiecała wysłać na Ukrainę, opuści kraj w drugiej połowie kwietnia, wcześniej niż pierwotnie planowano. Hiszpania przeszkoliła 40 członków załogi czołgu i 15 mechaników w bazie wojskowej w północno-wschodniej Saragossie.
Państwa NATO, w tym Niemcy, Polska i Portugalia, zobowiązały się wysłać na Ukrainę łącznie 48 czołgów Leopard 2.
Reportaż Pavla Polityuka z dodatkowymi reportażami Rona Popsky’ego, Mike’a Stone’a, Alana Charlisha, Pavla Florkiewicza i Toma Balmfortha; Napisane przez Angusa MacSwana i Marka Heinricha; Montaż autorstwa Philippy Fletcher
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.