Znamy program święta miasta

12
273

Brathanki, Wilki, Dawid Kwiatowski i legendarna grupa Boney M. – to gwiazdy tegorocznych Dni Sochaczewa. Jak zawsze święto miasta odbędzie się w drugi weekend czerwca i prawdopodobnie ostatni raz na terenie stadionu MOSiR przy ul. Warszawskiej. 

Prace nad programem obchodów trwają od jesieni. Ratusz ma już zawarte umowy z gwiazdami występującymi na scenie głównej i, jak co roku, w ofercie koncertowej każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W planie obchodów pojawi się wiele zupełnie nowych elementów np. Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych, Otwarty Ratusz, przedstawienia plenerowe, będą goście z Centrum Nauki Kopernik i wiele innych atrakcji.

PIĄTEK

Ten rok jest szczególny, gdyż w całym kraju, także w Sochaczewie, trwają obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mocnym niepodległościowym akcentem w czasie Dni Sochaczewa ma być uroczysta sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się 8 czerwca.

Wspólnie z przewodniczącym Kaczmarkiem planujemy w trakcie sesji pierwsze wykonanie hejnału Sochaczewa. Spotkanie radnych uświetni także koncert polskich hymnów „Od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Po raz pierwszy razem wystąpią wszystkie sochaczewskie chóry – Państwowej Szkoły Muzycznej, Vivace, Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Patria. To będzie wyjątkowe wydarzenie, bo na scenie stanie łącznie 250 śpiewających osób – mówi Joanna Niewiadomska-Kocik naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Wieczorem w SCK przy 15 Sierpnia odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia przeplatany recytacją wierszy napisanych przez sochaczewskich poetów.

To nasz ukłon w kierunku literatów, bardzo zintegrowanego i rosnącego środowiska poetów, które chcemy pokazać szerszej publiczności. O przeczytanie kilku wierszy poprosiliśmy doskonale znanego aktora Tadeusza Chudeckiego – dodaje naczelnik.

Piątek zakończy się na placu Kościuszki widowiskiem, którego głównym bohaterem będzie ogień. W ten sposób o 22.00 rozpocznie się Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych.

SOBOTA

Sobota rozpocznie się od uroczystości wojskowych. 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach otrzyma sztandar ufundowany przez cztery samorządy: powiat sochaczewski, miasto Sochaczew, gminę Sochaczew i gminę Teresin. Chwilę później na placu rozpocznie się Festiwal Orkiestr Dętych OSP, organizowany w hołdzie dla strażaków, którzy w 1918 roku rozbrajali wroga i jako pierwsi w Sochaczewie wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę. Orkiestry przejdą w paradzie „Biało-Czerwonej” z placu Kościuszki na stadion MOSiR, a na jej czele zobaczymy zabytkowe wozy strażackie. Muzyków usłyszmy także na scenie głównej, gdzie po grających pop i folk Brathankach oraz koncercie legendy disco Boney M, odbędzie jeszcze potańcówka z DJ Piaskiem.

W sobotę i niedzielę od godziny 12.00 na terenie MOSIR odbywać się będzie „Jarmark Sochaczewski”.

To propozycja dla lokalnych twórców rękodzieła, czyli malarzy, rzeźbiarz, garncarzy  oraz producentów zdrowej żywności np. serów, miodów, wędlin i soków. Mamy na terenie powiatu kilkadziesiąt rodzinnych gospodarstw specjalizujących się w regionalnych smakach, mamy także wielu twórców rękodzieła. Zapraszamy, by się pokazali, pochwalili swoimi produktami i swoją sztuką – zachęca Joanna Niewiadomska-Kocik.

Oprócz strefy sztuki na stadionie powstanie też strefa rodzinna, a tam gry i zabawy prowadzone przez animatorów oraz goście specjalni z Centrum Nauki Kopernik, którzy w sobotę i niedzielę przeprowadzą dwanaście pokazów. Pozwolą one dzieciom zrozumieć np. jak funkcjonuje ludzki mózg, skąd się bierze powietrze itp.

Przez dwa dni na terenie MOSiR gościć ma także Miasteczko Harcerskie sochaczewskiego hufca.

NIEDZIELA

W niedzielę odprawiona zostanie tradycyjna msza święta w intencji mieszkańców a po niej na plac Kościuszki wróci Festiwal Katarynek i Teatrów Ulicznych. Już dziś zapraszamy na koncert kataryniarzy, spektakl „Motylescena” augustowskiego teatru Akt i plenerowy teatrzyk dla dzieci. Na finał festiwalu samorządowcy i goście z miast partnerskich Sochaczewa podzielą wśród mieszkańców „Mazurka Chopina”.

Nową propozycją w programie będzie Otwarty Ratusz. W jego ramach planowana jest m.in. prezentacja nowych wydawnictw poświęconych miastu. 10 czerwca w urzędzie odbędzie się spotkanie autorskie i prezentacja „Sochonostalgii” Barbary Sobkowicz, wieloletniej nauczycielki języka polskiego w LO Chopina. To rozszerzony zbiór wspomnień, publikowanych od kilku lat na łamach „Ziemi Sochaczewskiej”, który przeniesie czytelnika do powojennego Sochaczewa, na stare ulice, do popularnych restauracji, przypomni dawno zapomniane miejsca, mieszkańców i wydarzenia.

Po premierze książki odbędzie się prezentacja specjalnej aplikacji na telefony i tablety poświęconej atrakcjom turystycznym miasta i najbliższych okolic – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

W niedzielę na scenie zaprezentują się m.in. tancerze, wokaliści i muzycy związani z Sochaczewskim Centrum Kultury, swoje największe przeboje zaśpiewa idol nastolatek Dawid Kwiatkowski, a wieczorny blok koncertów zamkną Wilki.

Za kilka tygodni radni zdecydują, czy nazwę Dni Sochaczewa zmienić na Święto Mieszkańców Sochaczewa. Jak już zapowiadaliśmy, zmiana ma być znacznie głębsza, dotyczyć przede wszystkim formuły święta, które wyjdzie poza centrum. Świętować mają wszystkie dzielnice. W Chodakowie idealne miejsce do organizacji imprez to stadion MOSiR, w Boryszewie scena plenerowa na tyłach SCK. Już w tym roku wszystkie wydarzenia sportowe odbywać się będą na obiektach MOSiR w Chodakowie.

To prawdopodobnie ostatnie dni miasta organizowane na stadionie przy ul. Warszawskiej. Ratusz liczy, że w 2019 wrócą na podzamcze, gdzie powstać ma nowy amfiteatr i widownia z tysiącem miejsc siedzących. Miasto ma projekty, komplet pozwoleń i pieniądze na ten ogromny projekt. Przetarg, który ma wskazać wykonawcę prac, został już ogłoszony.

 

Brathanki to folkowo-rockowa grupa obecna na polskim rynku muzycznym od dwóch dekad. Jej największe przeboje to m.in. „Czerwone korale”, „Gdzie ten, który powie mi” oraz „Siebie dam po ślubie”. Sukces pierwszej płyty potwierdziła statuetka Superjedynki w kategorii “Debiut 2000” na festiwalu w Opolu. Drugi album „Patataj” natychmiast zdobył status Złotej Płyty, a po kilku miesiącach platynowej. To z niego pochodzą przeboje – „W kinie w Lublinie kochaj mnie” i „Za wielkim morzem ty”. Formacja nagrała jeszcze kilka płyt, w tym z kolędami i przebojami Skaldów, zdobyła statuetkę Fryderyka w kategorii “Album Roku”, wzięła udział w krajowych eliminacjach do Eurowizji. Od 2009 roku wokalistką jest Agnieszka Dyk.

Boney M. to niemiecki zespół, bez którego trudno wyobrazić sobie dyskotekę lat 70 i 80. Legenda ery disco powstała w 1976 roku i na muzyczny rynek wdarła się przebojem. Krążek Rivers of Babylon stał się drugim najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów w Wielkiej Brytanii, z kolei Mary’s Boy Child trafił do księgi rekordów – w cztery tygodnie na świecie sprzedano 2,5 miliona egzemplarzy. Największe hity Boney M. to „Sunny”, „Belfast”, „Painter Man”, „Rasputin”, „Felicidad”, „Kalimba Da Luna”, „Daddy Cool”.

Dawid Kwiatkowski zaistniał na rynku muzycznym, gdy jako 16-latek wziął udział w czwartej edycji programu „Must Be the Music”. Mając 17 lat wydał pierwszy album studyjny. W 2014 roku wziął udział w „Tańcu z gwiazdami”, a jesienią odebrał Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy i najlepszego artysty Europy Wschodniej. Niesiony na fali sukcesu wydał drugi album zatytułowany Pop & Roll. W 2015 roku wydał album „Element trzeci”, a po roku czwartą płytę „Countdown”.

Wilki z dwiema niewielkimi przerwami są obecne na polskiej scenie muzycznej od 25 lat. Zespół założony przez Roberta Gawlińskiego nagrał takie hity jak „Son Of The Blue Sky”, „Eroll”, „Aborygen”, „Eli lama sabachtani”, „A moje bóstwa płaczą”, „Bohema”. W 2002 roku do rozgłośni radiowych trafiła „Baśka”, która zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stała się niekwestionowanym przebojem lata. Wilki mają na swym koncie kilka Fryderyków m.in. w kategorii Kompozytor Roku, Autor Roku, Album Roku Pop, Grupa Roku, Wokalista Roku, Piosenka Roku, otrzymały nagrodę Eska Music Award, dwie Superjedynki na festiwalu w Opolu i wiele innych wyróżnień.

12 KOMENTARZE

Comments are closed.