Znowu powyżej średniej. O 13 zł.

0
73

Sochaczew kolejny raz znalazł się w gronie gmin, których dochody podatkowe przekraczają średnią krajową. W cztery lata wzrosły one o prawie 20 procent i zbliżają się do niemal 2000 zł na osobę.

Ministerstwo finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin w kraju. Stanowi to podstawę do obliczenia tzw. janosikowego, z którego korzystają najbiedniejsze regiony, dotowane przez najbogatsze gminy, miasta i województwa. Do ustalenia najnowszego wskaźnika posłużyły dane o dochodach podatkowych samorządów według stanu na 30 czerwca 2019 r. Do analiz ministerstwo wliczyło m.in. wpływy z tytułu opłat, podatków lokalnych, a także udziały w CIT i PIT. Ostatecznie średnią, która odzwierciedla dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich polskich samorządów w kraju oszacowano na 1956 zł. Dochody powyżej tej sumy uzyskało ok. 450 z 2,5 tysiąca polskich gmin, w tym Sochaczew.

W ubiegłym roku ministerstwo zakładało, że uzyskamy z podatków i opłat średnio 1818 zł na jednego mieszkańca. Na ten rok podwyższyło nam prognozę o ponad 8 procent, do kwoty 1969 złotych, czyli znowu ponad średnią w Polsce – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Budżet miasta byłby bogatszy, gdyby rosły podatki lokalne, ale te przez cztery lata stały w miejscu. Po tak długiej przerwie jesienią ubiegłego roku radni zdecydowali, że podatek od nieruchomości lekko wrośnie, a podatek od środków transportowych zostanie bez zmian, zamrożony już ósmy rok z rzędu.

Mimo to od 2017 roku nasze wpływy z opłat i podatków lokalnych wzrosną o 20 procent, z 67,5 mln do planowanej na 2020 rok kwoty 80,4 mln. To zasługa mieszkańców, aktywnych przedsiębiorców, młodych ludzi otwartych na zakładanie własnej działalności gospodarczej, ale też dobrej koniunktury na rynku pracy. Im więcej sochaczewian podejmuje zatrudnienie legalnie, tym więcej pieniędzy trafia do kasy samorządu. Od lat przypominam, że z każdego tysiąca złotych odprowadzonego przez mieszkańca Sochaczewa do budżetu państwa – w formie podatku PIT – później do kasy miasta wraca niemal 400 zł. Udział w tym podatku to prawie 25 procent rocznych dochodów budżetu – dodaje burmistrz.

I podkreśla, że gospodarze miast patrzą na swoje budżety nieco inaczej niż wójtowie, bo to miasta są centrami życia w powiatach.

Gminy mają więcej pieniędzy na asfaltowanie ulic, ich oświetlenie czy budowę kanalizacji, bo nie ponoszą np. kosztów utrzymania basenu, lodowiska, muzeum, działalności dziennych domów pomocy społecznej, SCK czy sieci bibliotek. A to poważne wydatki. W tym roku jednostki kultury i sportu otrzymają z budżetu miasta prawie 6,5 mln zł dotacji, a do dziennego domu dołożymy milion złotych – podkreśla Piotr Osiecki.

 

Samorząd dochód podatkowy na mieszkańca w 2020 roku
Teresin 2743 zł
Sochaczew 2486 zł
miasto Sochaczew 1969 zł                                                                                                                                                                                                                                                         
Brochów 1826 zł
Iłów 1512 zł
Młodzieszyn 1386 zł
Nowa Sucha 1375 zł
Rybno 1340 zł

 

Niezmiennie od lat najbogatszy w Polsce, z kwotą wpływów podatkowych na poziomie ponad 31 tys. zł na mieszkańca, jest Kleszczów w woj. łódzkim. Na terenie tej gminy zlokalizowana jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów. Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych uplasowała się Rząśnia (Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów), na trzecim Kobierzyce (zakłady LG), dalej Jerzmanowa (zakłady KGHM) i Polkowice (zakłady chemiczne). Najbiedniejszą gminą jest Potok Górny w woj. lubelskim, gdzie wpływy z podatków to jedynie 455 zł na mieszkańca.

(daw)