Znowu wojna

0
42

W ostatnią sobotę po raz szósty w Sochaczewie odbyła się jedna z najbardziej widowiskowych imprez w naszym regionie. „Zawisza Czarny nad Bzurą” przyciągnął olbrzymią publiczność. Ilość osób, która pojawiła się na wzgórzu zamkowym przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Wydarzenie przygotowało tradycyjnie Stowarzyszenie „Nasz Zamek”. W programie znalazły się pokazy walk rycerskich, warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie, musztra rycerska, gra mobilna dla dzieci, kącik dla maluchów przygotowany przez panie w „Wesołej Chaty”. Były też karuzele, przejażdżki konne, malowanie buziek. Można było zakupić wydawnictwa historyczne, posłuchać opowieści o historii zamku, zrobić sobie zdjęcie w „Oknie Sztuki” a także posilić się w staropolskim stylu. Punktem kulminacyjnym było oczywiście wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu, czego dokonał sam Zawisza Czarny w towarzystwie rycerstwa i mieszczan. Tak naprawdę wszystkich atrakcji nie da się wyliczyć. Ci, których zabrakło na „Zawiszy” mają czego żałować. Tymczasem zachęcamy wszystkich do obejrzenia naszej fotogalerii. Jest na co popatrzeć.

Przedsięwzięcie wsparł finansowo ratusz oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. W organizację włączył się też szereg instytucji i organizacji zaprzyjaźnionych z stowarzyszeniem, m.in. „Smocza Kompania”, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek, Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie, Stajnia „Daisy”, Lombelico del Mondo, Marcin Hugo-Bader oraz lokalne media.

„Ziemia Sochaczewska”